• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022

مروری بر اخبار

هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی برای بهسازی مدرسه تاریخی فخریه سبزوار تکذیب اظهارات عنابستانی از سوی وزارت ارتباطات: اینستاگرام هیچ مکاتبه‌ای با ایران نکرده است ادعای محبی: ۷۰ درصد بازداشتی ها، از خانواده های مرفه اند محبی: دانشجویان خانم در سبزوار شعار می‌دهند «هیز تویی، هرز تویی زن آزاده منم» یادواره شهرستانی شهدای ششتمد برگزار خواهد شد اشتغال در منطقه ویژه اقتصادی، آرزوی امام جمعه برای جوانان سبزواری پوشش خبری اعتراضات در سبزوار، و واکنش مخاطبان دولتی ناکارآمد با مجلسی که قوی نیست نمایشگاه کشاورزی و شرکت های دانش بنیان آمریکا می‌خواهد ایران ژاندارم منافع او در منطقه باشد در دل دومین داستان بلند دنیا چه می گذرد؟ مدیریت خوب در روزگار بد افزایش پروازهای فرودگاه شهدای سبزوار از هفته آینده/ سبزوار، پشتیبان مشهد در عرصه هوانوردی روزنه های امید برای حل مشکلات درمانی جوین برنامه راه اندازی مرکز تکثیر و تولید بچه ماهی خاویاری شرق کشور در سبزوار قرعه کشی نهضت ملی مسکن روستایی در جغتای ماهیان خاویاری، با ارزش ترین گونه آبزیان سبزوار، تنها تولید کننده ماهی خاویاری در استان بمناسبت روز کتابخوانی تصویب ایجاد قرارگاه و دبیرخانه پژوهشی جوانی جمعیت و تهدیدات ناباروری شمالشرق کشور در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

نمایشگاه کشاورزی و شرکت های دانش بنیان

  • کد خبر : 2727
  • 02 آذر 1401 - 9:11

پایگاه خبری عصر سبزوار:
🔺ریل دانش بنیان، جای خود را در بخش کشاورزی باز کرده است

🔹با وجود اینکه کشاورزی در شرایط افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به امنیت غذایی، یکی از محورهای استقلال محسوب می شود، اما این بخش بیش از گذشته بر اثر بروز پدیده خشکسالی، بحران منابع آب و ناسازگاری طبیعت دچار خلل شده که در این شرایط، کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی جامعه به شمار می‌رود.

🔹در سال جاری که توسط رهبر انقلاب به نام‌ “تولید، دانش‌بنیان و اشتغال ‌آفرین” نامگذاری شده است، شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از دانش و فناوری روز در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، در ارتقای بهره وری، پایداری تولید و بی اثر کردن تحریم ها، گام های موثری برداشته اند.

🔹شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، محصولات خود را مبتنی بر نیازها و اولویت های بخش کشاورزی، تولید کرده اند که افزایش بهره وری، صرفه جویی منابع آب، تولید بذر و ارقام پرمحصول و مقابله موثر با آفات بخش کشاورزی با رویکرد محصول سالم تر، برخی از این موارد است./ ایرنا

🔺تولید نخستین کود طبیعی خاورمیانه، دستاوردی کم‌نظیر در بخش کشاورزی

👤 موسی الرضا کریمی، مدیر شرکت دانش بنیان ارغوان:

🔹شرکتهای دانش بنیان از جمله ۴ شرکت پارک علم و فناوری استان و دانشگاه حکیم سبزواری، برای معرفی دستاوردهای خود به کشاورزان، در نمایشگاه کشاورزی سبزوار حضور پیدا کردند.

🔹طراحی و ساخت اتوماسیون مرغداری، نانو حباب به منظور اکسیژن رسانی و فرآیندهای بیولوژیکی صنعت شیلات و گلخانه و کود غنی شده بخش کشاورزی، برخی تولیدات این شرکتهای فناور است.

🔹شرکت ارغوان، نخستین کود طبیعی خاورمیانه را با علم روز تولید کرده و این فرآورده غنی شده با عصاره جلبک دریایی، میکروارگانیسم های تولید کننده هورمون رشد و تثبیت کننده ازت حل کننده فسفات و پتاسیم دارد.

🔹عصاره جلبک دریایی، سرشار از اسید آمینه و حاوی محرک رشد طبیعی است که سلامت گیاه را از راه مقاومت در برابر تنش های محیطی و شوری و آفات، تامین می کند.

🔹این محصول تولیدی در پارک علم و فناوری استان که در بانک اطلاعات ژنتیک آمریکا ثبت شده، برای گیاهان زراعی، باغی، گلخانه ای و زینتی استفاده شده و به رشد، نمو و باروری گیاهان، کمک می کند./ ایرنا

🔺اصلاح مدیریت پرورش دام با بهره گیری از محصولات دانش بنیان

👤 سید جلال بصیری، مدیرعامل شرکت عشایری سبزوار:

🔹با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، اصلاح مدیریت پرورش دام با بهره گیری از محصولات دانش بنیان، مورد توجه قرار گرفته و کنسانتره خاصی برای زایمان، بره شیری و نگهداری گوسفند، تولید شده است.

🔹پرمیکس ها یا همان پیش مخلوط های معدنی – ویتامینی ویژه دام سبک، در ترکیب کنسانتره های اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی عشایری استان استفاده می شود.

🔹این مواد با فرمول اختصاصی و به صورت گرانول، نخستین بار در کشور توسط شرکت دانش بنیان فراسودمند طوس طبق مجوزهای لازم و و تایید کارگروه ثبت اختراع دانشگاه فردوسی مشهد، تولید شده است.

🔹این محصول علاوه بر تامین انواع ریزمغذی های مورد نیاز دام، در پیشگیری از بیماری های مختلف دامی موثر است که این دستاورد، پرورش دام سبک را بیش از گذشته مقرون به صرفه می سازد./ ایرنا

🔺ادامه دارد

🔺طراحی خطوط فرآوری پسته، پاسخی به دغدغه تولیدکنندگان

👤 سعید آریا، نماینده شرکت نوآوران رفسنجان در نمایشگاه کشاورزی سبزوار:

🔹پسته، یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی و ارزشمند غیرنفتی ایران، در سالهای گذشته بوده که ارزش افزوده خوبی را نصیب کشور کرده است.

🔹با وجود افزایش سطح زیر کشت پسته در ایران، میزان تولید آن پایین است که در این راستا، طراحی خطوط فرآوری پسته پاسخی به دغدغه تولیدکنندگان است.

🔹فرآوری پسته، دغدغه همیشگی کشاورزان بوده است؛ چنانکه با ترفروشی محصول، سود کمتری نصیب تولید کنندگان می شود.

🔹این شرکت با قدمت ۲۵ ساله، طراحی و تولید خط های های فرآوری پسته را، انجام می دهد و از برندهای های مطرح دستگاه های ضبط پسته در ایران، محسوب می شود.

🔹شرکت نوآوران به منظور کیفیت محصول، خطوط فرآوری باغ های پسته را از ۱۵ تا بیش از ۱۰۰ هکتار، اجرا می نماید.

🔹خطوط فرآوری پسته علاوه بر ایران، در کشورهای منطقه راه اندازی شده و هر ساله تناژ قابل توجهی محصول پسته، توسط خطهای نوآوری این شرکت فرآوری می شود./ ایرنا

🔺کشاورزان چاره ای جز استفاده از فناوری های روز ندارند

👤 ابوالفضل پورحاتم، کشاورز بازدید کننده از نمایشگاه کشاورزی سبزوار:

🔹برپایی چنین نمایشگاه هایی، بسیار مفید بوده و می تواند رغبت کشاورزان، باغداران و فعالان تولید را، به بهره گیری از فناوریهای نوین برانگیخته و آنان را به ادامه مسیر تولید، امیدوارتر کند.

🔹خود دانش‌آموخته رشته کشاورزی از دانشگاه هستم. بی شک کار تولیدی در بخش کشاورزی با روش های سنتی و قدیمی، از نظر اقتصادی صرفه ای نداشته و کشاورزان را از پای در می آورد.

🔹در صورت تغییر رویکرد کشاورزان و اقبال آنان به شیوه های نوین و استفاده از فناوریهای روز، سود بیشتری نصیب آنان شده و فعالیت در این بخش، توجیه پذیرتر خواهد شد.

🔹این امر منوط به تداوم حمایت های دولت، اعطای تسهیلات کم بهره به کشاورزان، برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی و ترغیب تولید کنندگان به استفاده از روش های نوین تولید است.

🔹با این کار، فعالان کشاورزی برای بهره گیری از تجهیزات مدرن و محصولات تولیدی دانش بنیان، از این امر استقبال کرده و برای افزایش تولید و کسب درآمد بیشتر، به این سمت گرایش پیدا خواهند کرد./ ایرنا

🔺کشورهای آسیای میانه، بازار هدف کشاورزی استان

👤 غلامرضا قنبری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، در حاشیه بازدید از نمایشگاه کشاورزی سبزوار:

🔹استانمان ظرفیت های فراوانی در حوزه کشاورزی دارد که با برنامه ریزی لازم، می تواند محصولات خود را به کشورهای آسیای میانه به عنوان بازار هدف، صادر کند.

🔹۲/۵ میلیون هکتار اراضی مستعد کشاورزی، در استان وجود دارد. از طرفی، تغییرات اقلیمی و خشکسالی بر روند تولید، آثار منفی گذاشته است و باید الگوی تولید، در منابع کشاورزی وجود داشته باشد تا ضمن حفظ خاک، این منابع تبدیل به ثروت شود.

🔹نیاز به برپایی نمایشگاههای ملی تخصصی کشاورزی، دام، طیور، صنایع و شیلات همچون نمایشگاه سبزوار، در استان وجود دارد و در قالب چنین رویدادهایی، باید پیوندهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با کشورهای منطقه نیز، ایجاد شود.

🔹برپایی این گونه نمایشگاه‌ها، باید نقشی تحول آفرین در کشاورزی استان داشته باشد و به رشد و ارتقای فناوری های کشاورزی در بخش های مختلف، منجر شود./ ایرنا

🔺بازدید ۲۵ هزار نفر از نمایشگاه تخصصی کشاورزی سبزوار

👤 علی اصغر امانیان، معاون سازمان استان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار:

🔹دومین نمایشگاه تخصصی کشاورزی، دام، طیور، صنایع و شیلات در سبزوار، با حضور ۷۰ شرکت با برپایی بیش از ۱۷۰ غرفه، از ۲۳ آبان ماه برگزار شد و دیروز ۲۶ آبان ماه، به کار خود پایان داد.

🔹این نمایشگاه تخصصی در حوزه دام و طیور، صنایع، ادوات و ماشین های کشاورزی، شیلات و آب، برپا شد و شرکت های تولیدکننده از استانهای مرکزی، همدان، سمنان، آذربایجان غربی، کرمان، خراسان رضوی، تهران و خوزستان، تولیدات خود را در این نمایشگاه عرضه کردند.

🔹همچنین ۱۰ شرکت بازرگانی فعال در حوزه صادرات، بخصوص در زمینه پسته، در این نمایشگاه غرفه برپا نمودند و تلاش کردند از فرصت برگزاری این رویداد، برای ایجاد ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان، بهره ببرند.

🔹یکی از اهداف اصلی برپایی این نمایشگاه تخصصی کشاورزی، ارتباط مستقیم کشاورزان با فناوریهای نوین است و بیش از ۲۵ هزار کشاورز از شهرهای مختلف استان، از این نمایشگاه بازدید کردند.

🔺پایان

لینک کوتاه : https://asrsabzevar.ir/?p=2727

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.