رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May
  • جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۱
  • کد خبر : 27501
  • مشاهده : 57 بازدید
  • یادداشت
  • چاپ خبر : ثبت آبگرم خلیل‌ آباد در فهرست آثار میراث طبیعی ملی کشور

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان از ثبت آبگرم شهرستان خلیل‌ آباد در غرب استان، به شماره ۷۳۲ در فهرست میراث طبیعی کشور، خبر داد و گفت: آبگرم خلیل‌ آباد در ارتفاعات شمال این شهرستان (سیاه کوه) و در ۱۳ کیلومتری شهر خلیل آباد قرار دارد. ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: آبگرم خلیل‌ آباد از جاذبه‌های […]

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان از ثبت آبگرم شهرستان خلیل‌ آباد در غرب استان، به شماره ۷۳۲ در فهرست میراث طبیعی کشور، خبر داد و گفت: آبگرم خلیل‌ آباد در ارتفاعات شمال این شهرستان (سیاه کوه) و در ۱۳ کیلومتری شهر خلیل آباد قرار دارد.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: آبگرم خلیل‌ آباد از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان است که از دوران کواترنری به وجود آمده است و از شمال و شرق به ارتفاعات کوهسرخ از جنوب به دشت خلیل آباد و از غرب به ارتفاعات سیاه کوه امتداد دارد و برای دسترسی به این اثر طبیعی باید از شهر خلیل‌آباد با وسیله نقلیه به محل پای کوه رسید.

وی ادامه داد: در طول این مسیر ۱۲ آسیاب تاریخی وجود دارد که نشان از تعامل انسان و طبیعت و بهره‌گیری آنان از این موهبت‌های الهی دارد و این بخشی از منظر تاریخی طبیعی آبگرم به شمار می‌آید.

مکرمی‌ فر با بیان اینکه یکی از مهمترین جاذبه‌های ژئوتوریستی منطقه، آبگرم خلیل آباد است، اظهار داشت: چشمه آبگرم یا چشمه گرمابی، مکانی است که به صورت مداوم آبگرم یا داغ از زمین آن خارج می‌شود و به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی آب بعضی از این چشمه‌ها، عده‌ای از آن‌ها استفاده درمانی می‌کنند.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تصریح کرد: آبگرم خلیل آباد دارای سه چشمه جوشان آب با تنوع املاح معدنی و دمای ۳۹ ، ۴۰ و ۴۱ درجه است و جاذبه‌های فراوانی از نظر طبیعی و مورفولوژی دارد.

وی یادآور شد: چشم انداز فرهنگی – طبیعی تاریخی این منطقه با دارا بودن ۱۲ اثر تاریخی موسوم به آسیاب و دره‌های زیبا و شگفت‌انگیز با پوشش نیزار و حوضچه‌های بزرگ طبیعی آب موسوم به «زو» و حوضچه‌های دست ساز آبگرم معدنی، چشم هر گردشگری را به خود مسحور می‌کند و بخش وسیعی از منطقه را مراتع واقع در ارتفاعات و دره ها شامل می‌شود.

همچنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان نیز گفت: مفرح‌ترین قسمت سفر به آبگرم معدنی خلیل آباد، عبور از دره در مسیر آب و حوضچه‌های طبیعی موسوم به “زو” است که خاطره ای به یاد ماندنی برای تمامی گردشگران و کوهنوردان در اذهان ایشان ثبت می کند.

محمود طغرایی افزود: با توجه به عمیق بودن آب در بعضی از زوها سیم بوکسل بسته شده است تا گردشگران بتوانند با امنیت بیشتری به ادامه راه خود بپردازند. تعداد زوها از ابتدای مسیر «کلاته حبیب» تا انتهای مسیر آسیاب آقا میر به بیش از ۱۷ عدد می‌رسد.

وی تصریح کرد: برای گذشتن از بعضی زوها، باید از ارتفاع ۷ تا ۸ متری به داخل آب پرید و در بعضی دیگر با کمک سیم بوکسل و گاه به صورت سرسره، از آنها عبور کرد و گذشتن از مسیر زوها، برای طبیعت‌گردان لذت بسیاری دارد که کمتر کسی حاضر به رفتن از مسیر خشکی و یا یال کوه ها می شود.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده