رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May

🔹به دنبال فوت دو تن از نیروهای کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، به وفور دیده می‌شود که بسیاری از شهروندان، این موارد را به تزریق واکسن کرونا ارتباط می‌دهند. 🔹در فضای مجازی، اعتقاد کاربرانی که می‌گویند «قطعاً» یا دست‌کم به احتمال زیاد، علت مرگ دو نیروی دانشگاه علوم‌پزشکی سبزوار تزریق واکسن بوده، […]

🔹به دنبال فوت دو تن از نیروهای کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، به وفور دیده می‌شود که بسیاری از شهروندان، این موارد را به تزریق واکسن کرونا ارتباط می‌دهند.

🔹در فضای مجازی، اعتقاد کاربرانی که می‌گویند «قطعاً» یا دست‌کم به احتمال زیاد، علت مرگ دو نیروی دانشگاه علوم‌پزشکی سبزوار تزریق واکسن بوده، این است که مسئولان این دانشگاه دروغ می‌گویند.

🔹با این وجود، تا این لحظه، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اگرچه «مرگ بر اثر تزریق واکسن» در میان نیروهایش را رد کرده، اما دلیل فوت دومین نیرویش (محمد کریمی) را «نامشخص» دانسته و رئیس دانشگاه گفته پس از تشخیص آن در پزشکی قانونی، موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد.

🔹دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در مورد بهیاری که پیش‌تر درگذشت و شایعه ارتباط این مرگ با واکسن در مورد او هم در محافل غیررسمی مطرح شد، به تأکید ارتباط این دو به یکدیگر را رد کرد و گفت که علت را پس از تشخیص پزشکی قانونی اعلام خواهد کرد؛ پس از اعلام تشخیص پزشکی قانونی، دانشگاه نیز در این مورد اطلاع‌رسانی کرد و گفت نظر پزشکی قانونی، «پارگی آئورت» بوده.

🔹در مجموع، تا کنون هیچ داده‌ای مبنی بر ارتباط درگذشت دو نیروی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به تزریق واکسن در دست نیست. با این وجود، عده‌ای در سطح جامعه و فضای مجازی اصرار دارند که موضوع، مربوط به واکسن‌هاست.

🔹اگرچه ممکن است تزریق واکسن هم یکی از دلایلی باشد که منجر به فوت محمد کریمی شده، بحث این‌جاست که چرا بدون آن‌که هیچ داده‌ای برای اثبات این گزاره در دست باشد، بخش عظیمی از افکار عمومی، بر صحت این گزاره اصرار می‌ورزند؟

🔹پاسخ، به نظر دشوار نمی‌رسد؛ جامعه، نسبت به اظهارنظرهای رسمی، بی‌اعتماد یا کم‌اعتماد شده‌است. این موضوع، باعث تقویت شایعات و فیک‌نیوز در سطح جامعه شده‌است.

🔹نمونه بارز این مسأله، این‌که عده‌ای استدلال می‌کنند شماری از نزدیکان‌شان که از نیروهای کادر بهداشت و درمان‌اند، ارتباط مرگ آن دو نیرو و تزریق واکسن را تأیید کرده‌اند. در حالی‌که شهادت آن‌ها، اساساً یک اظهارنظر قابل اطمینان نیست و هرگز داده‌ای برای اثبات این ادعا به شمار نمی‌رود. بررسی دقیق مسأله، جای دیگر و به دست افرادی دیگر انجام می‌شود؛ می‌توان گفت ادعاهایی که به نام برخی نیروهای دانشگاه مطرح می‌شود، گمانه‌زنی است.

🔹نکته دیگر آن‌که بدبینی ایجادشده نسبت به برخی از واکسن‌های کرونا، از ماه‌ها پیش آغاز شد و دعوا آن‌قدر بالا گرفت که وزیر بهداشت درخواست کرد واکسن را سیاسی نکنید. با این وجود، به نظر نمی‌رسد درخواست وزیر محقق شده باشد.

🔹گروهی که در سطح جامعه، بدبینانه به واکسن‌ اسپونتیک روسیه – واکسنی که فاز اول واکسیناسیون در سبزوار با آن شروع شد – نگاه می‌کنند، منتظرند تا از نهادها و مسئولانی که این واکسن را وارد کرده‌اند به اصطلاح «سوتی بگیرند».

🔹این در حالی است که اساساً «عوارض جانبی» پدیده‌ای پذیرفته‌شده در مباحث علمی و درمانی است. کما این که تا کنون، عوارض جانبی واکسن‌های گوناگون در جهان، در سطح بین‌المللی خبرساز شده.

🔹وزارت بهداشت صراحتاً می‌گوید واکسن‌ها عارضه دارند، حتی واکسن ایرانی. با این وجود تأکید می‌کند که تا کنون، عارضه‌ای جدی در اثر تزریق واکسن کرونا در ایران ثبت نشده‌است؛ موضوعی که بازیچه دعواهای سیاسی کف جامعه، و بی‌اعتمادی به مسئولان و نهادها شده‌است./سبزواریان

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده