رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May

پرورش اسب و اسب‌داری به عنوان صنعتی درآمدزا و مهیج در سبزوار، با رویکرد اشتغالزایی و گردشگری ورزشی، مورد توجه قرار گرفته و علاقه‌مندان زیادی را به سمت خود سوق داده است. صنعت پرورش اسب یکی از صنایع اشتغالزا است که چرخه فعالیت آن، از تولید تا نگهداری و آموزش اسب برای مسابقات و خدمات […]

پرورش اسب و اسب‌داری به عنوان صنعتی درآمدزا و مهیج در سبزوار، با رویکرد اشتغالزایی و گردشگری ورزشی، مورد توجه قرار گرفته و علاقه‌مندان زیادی را به سمت خود سوق داده است.

صنعت پرورش اسب یکی از صنایع اشتغالزا است که چرخه فعالیت آن، از تولید تا نگهداری و آموزش اسب برای مسابقات و خدمات وابسته و تولید لوازم سوارکاری، ادامه دارد.

از طرفی با ایجاد مسابقات و رقابت بین تولیدکنندگان، می توان از اسب به عنوان یک ابزار ساده و کم هزینه برای سرگرم کردن مردم استفاده کرد.

سبزوار نیز در یکی دو سال اخیر با بیش از ۴۰ مرکز پرورش اسب و ۵ باشگاه سوارکاری با افزون بر ۶۰۰ راس اسب و توجه به تولید و تکثیر اسبهای اصیل ایرانی، خیز بلندی برای توسعه صنعت پرورش اسب برداشته است.

اسب و نقش آن در تاریخ

اسب به لحاظ اسطوره ای و فرهنگی جایگاه رفیعی در تاریخ این مرز و بوم دارد و همچون قهرمانان دارای ارزش و اهمیت فراوانی است چنانکه سهم قابل توجهی از دستاوردهای ارزشمند فرهنگی تاریخ ایران مدیون این حیوان نجیب بوده است.

یک استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ در این زمینه گفت: در تاریخ ایران، اسب در قامت قد افراشته و بزرگ جلوه می کند؛ این حیوان در سنگ نگاره‌های ایران باستان، جایگاه رفیع و ارزشمندی دارد و در کنار شاهان و عناصر تاریخ ساز ایستاده و در نقاشی و ادبیات ایران نیز، جایگاه والایی را به خود اختصاص داده است و هرگاه سخن از مفاهیم نجیب، دلربا و قهرمان است، پای اسب به میان می آید.

محمود رضا سلیمانی با اشاره به کارکردهای اسب افزود: کار در مزارع، جنگ‌ها، حمل و نقل، اجرای رشته های ورزشی همچون چوگان و سنت‌های ایرانی، همچون سوگواری و تعزیت امام حسین(ع) و کارناوال‌ها و مراسم شادمانه و حمل داماد و عروس به خانه بخت از این جمله است.

وی ادامه داد: اسب به عنوان نماد سرافرازی با عنصر گردشگری نیز پیوندی غنی و مهم دارد و در گردشگری مسیرهای طولانی کویر و بیابان‌های ایران، بومگردی، گشت در طبیعت، پیمایش در زمان و بازگشت به دل تاریخ کاربرد فراوانی دارد.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اظهار داشت: امروز در شرایطی بسیاری از کشورها به پرورش صنعت اسب روی آورده اند که برترین اسب‌های جهان همچون اسب کرد، اسب عرب، دره شور، سنایی و ترکمن، ریشه در مرز وبوم ایران دارند.

سلیمانی با بیان اینکه اسب از گرانترین حیوانات است، تصریح کرد: پرورش اسب به لحاظ اشتغال، صنعتی فوق العاده درآمدزاست و صنایع مرتبط زیادی با آن ارتباط دارد. همچنین شیر اسب، قدرت زیادی دارد که با تحقیقات ارزنده می توان به جنبه های پزشکی و دارویی آن پی برد.

وی یادآور شد: در موضوع روانشانسی نیز ارتباط با اسب احساس هویت، خودباوری، شرافت، سربلندی، انسانیت، نجابت، راستگویی، شجاعت و  دلیری را در افراد تقویت می کند.

پرورش اسب در سبزوار

پرورش اسب که از آن به عنوان صنعت پاک در توسعه پایدار هم یاد می شود، در زمره کارهای نو در کشورمان محسوب می شود که نقش مهمی در تولید ثرورت بومیان منطقه دارد.

رییس هیات سوارکاری سبزوار نیز در این رابطه گفت: اسب سواری، ورزشی مهیج و شاد است و توجه دین اسلام به سوارکاری، اهمیت این رشته ورزشی را متمایز کرده و علاوه بر سلامت جسمانی، تماس و ارتباط با این موجود زنده آرامش بخش روح و روان است.

محمود کلاته با بیان اینکه امروزه تمایل به سرمایه‌ گذاری در صنعت اسب بر جنبه ورزشی آن چیره شده است، افزود: پرورش اسب نسبت به سایر دام‌های سنگین، به مراتب مقرون به صرفه تر است و همچنین کارآفرینی و اشتغالزایی، از ویژگی‌های بارز این صنعت به شمار می رود.

وی ادامه داد: ۱۱۰ حرفه از جمله مربی، سوارکار، مهتر، نعل‌بند، اصطبل دار، تامین خوراک دام، پزشکان دامپزشک، اسب کش‌ یا جابجا کننده اسب به شکل مستقیم، و دهها حرفه دیگر به شکل غیر مستقیم، با صنعت اسب و حرفه پرورش اسب ارتباط دارند.

رئیس هیات سوارکاری سبزوار اظهار داشت: در گذشته اطلاعات کافی در زمینه پرروش صنعت اسب در سبزوار وجود نداشت و نژادهای خوب پرورش داده نمی شد اما در سالهای اخیر با حمایت فدراسیون، هویت اسب ها شناسایی و DNA آنها مشخص می شود.

کلاته تصریح کرد: پرورش اسب ترکمن به عنوان نژاد خالص ایرانی و با برندی جهانی، بیش از گذشته در سبزوار مورد توجه قرار گرفته است و این نژاد علاوه بر سازگاری با آب و هوای منطقه، مقاومت در برابر بیماری و اسقامت عالی توانسته است در رشته های پرش، کورس و جشنواره های زیبایی، کسب مقام کند.

وی یادآور شد: پرورش اسب ترکمن و سایر اسب‌های اصیل ایرانی، به لحاظ درآمدی هم حائز اهمیت است و توجه به موضوع صادرات آن، ارزآوری خوبی عاید کشور می کند.

رئیس هیات سوارکاری سبزوار عنوان داشت: از برنامه‌های پیش روی هیات سوارکاری سبزوار، پیگیری ساخت پیست اسب دوانی و سوارکاری و برگزاری کلاس‌های مربیگری، با حمایت فدراسیون و با هدف تبدیل شدن این منطقه به قطب گردشگری ورزشی، است.

کلاته خاطرنشان کرد: برگزاری دوره های سوارکاری و مسابقات کشوری در این شهرستان تحولی چشمگیر در رونق صنایع دستی، هتل ها، رستوران ها و  حمل و نقل ایجاد می کند.

جهاد کشاورزی، حامی پرورش صنعت اسب سبزوار

با وجود اینکه صنعت پرورش اسب، بعنوان یکی از رویکردهای جدید توسعه اقتصادی و گردشگری، در سبزوار مورد توجه قرار گرفته است اما کمبود برخی زیر ساخت ها، دشواری تغییر کاربری اراضی برای احداث باشگاه‌ها و نبود پیست اسب‌دوانی و سوارکاری، برخی از موانع پیش روی سرمایه‌گذاران و فعالان این صنعت در غرب خراسان است.

معاون سازمان استان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در این زمینه گفت: پرورش اسب یک صنعت در حال رشد جهانی و یک فرصت اقتصادی است و این نهاد از سرمایه‌گذاران این صنعت در سبزوار، حمایت می کند.

علی اصغر امانیان افزود: در صنعت پرورش اسب خدمات و فعالیت‌های زیادی همچون ورزش و تفریح مطرح است که می توان با برپایی رویدادهای داخلی و بین المللی در این زمینه، به توسعه اقتصادی دیار سربداران کمک کرد.

وی ادامه داد: اهتمام سرمایه گذاران به پرورش اسب‌های مسابقه‌ای، آموزش و حوزه تفریحی و گردشگری، خرید و فروش اسب در بازارهای ملی و جهانی، فروش اسپرم و جنین اسب‌های اصیل و با نژادهای خوب، رونق بخش اشتغال و اقتصاد سبزوار خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران صنعت اسب، به پرورش نژادهای خالص توجه ویژه ای داشته باشند، اظهار داشت: جهاد کشاورزی با تسهیل صدور مجوزهای لازم و تامین نهاده‌های دامی به نرخ دولتی، از فعالان این صنعت حمایت می کند.

ساخت پیست سوارکاری در سبزوار

هدف صاحبان اصطبل و باشگاه های خصوصی از پرورش اسب، پرورش اسب‌های شرکت کننده در مسابقات ورزشی مانند کورس، درساژ، پرش، چوگان، سوارکاری و صحرانوردی است؛ از این رو ساخت محیطی برای این رقابتها ضروریست.

نماینده غرب خراسان در مجلس در این باره با اشاره به ظرفیتها و موقعیت جغرافیایی مناسب سبزوار در حوزه پرورش اسب، گفت: پیست اسب دوانی در این منطقه راه اندازی می شود.

بهروز محبی افزود: با استقبال سرمایه‌گذاران در سالهای گذشته، سبزوار به یکی از قطب‌ های پرورش اسب در شرق کشور تبدیل شده است و با توجه به رونق اقتصادی و اشتغالزایی این صنعت، باید زمینه واگذاری زمین، صدور مجوزهای لازم و تسهیلات، برای فعالان این عرصه، فراهم شود.

وی تصریح کرد: سبزوار با بهره مندی از آثار شاخص تاریخی و فرهنگی، یکی از قطب‌های گردشگری شرق کشور است که در کنار این ظرفیت‌ها، توجه به رونق اسب سواری و برگزاری مسابقات و جشنواره ها در این چارچوب، رشد گردشگری در این منطقه، سرعت و شتاب بیشتری خواهد گرفت.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده