رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May
  • چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
  • کد خبر : 27629
  • مشاهده : 26 بازدید
  • یادداشت
  • چاپ خبر : ثبت ۳ نماد سبزوار در فهرست ميراث ناملموس کشور و لزوم تلاش برای ثبت دیگر نمادهای فرهنگی غرب خراسان

🔹گویش سبزواری، کلوچه زنجبیلی و کمه جوش سه اثر مهمی بود که این هفته خبر ثبت آنها در فهرست ميراث ناملموس ملی در رسانه ها منتشر شد. هر سه این آثار، جزو نمادهای سبزوار هستند. 🔹اين آثار با همت و تلاش کارشناسان خوب و خبره سبزواري و پيگيري مسئولان اداره ميراث فرهنگي سبزوار به ثبت […]

🔹گویش سبزواری، کلوچه زنجبیلی و کمه جوش سه اثر مهمی بود که این هفته خبر ثبت آنها در فهرست ميراث ناملموس ملی در رسانه ها منتشر شد. هر سه این آثار، جزو نمادهای سبزوار هستند.

🔹اين آثار با همت و تلاش کارشناسان خوب و خبره سبزواري و پيگيري مسئولان اداره ميراث فرهنگي سبزوار به ثبت ملي رسيده است. پيش از اين هم آيين اسب چوبي يکي ديگر از نمادهاي سبزوار در فهرست ميراث ناملموس کشور ثبت شده بود. حيف بود اگر اين آثار جزو ميراث ملي به ثبت نمي رسيدند.

🔹ثبت اين آثار نشان داد که اگر ابتکار و پشتکار داشته باشيم کارهاي به ظاهر سخت و غير ممکن، ممکن مي شود. جا دارد که اداره ميراث فرهنگي با همکاري نهادهاي ديگر آيين ويژه اي براي ثبت ملي اين آثار در شهرستان برگزار کند.

🔹اما ثبت اين آثار، تازه آغاز راه است. حالا ديگر اين آثار جزو ميراث ملي به حساب مي آيند و بايد براي شناسايي و برندسازي آنها در سطح ملي و جهاني اقدام کنيم.

🔹هنوز آثار ملموس و غير ملموس زيادي از سبزوار و غرب خراسان داريم که بايد با همين همت و تلاش و پيگيري به ثبت ملي برسد، از مدرسه فخريه بعنوان قديمي ترين مدرسه ايران تا سراهاي سنتي و از خانه هاي تاريخي تا کاروانسراها و…

🔹اين روزها پرونده کاروانسراهاي ايران براي ثبت در يونسکو در جريان است و بر اساس اخبار منتشر شده نمايندگان يونسکو تابستان براي بازديد از اين کاروانسراها به ايران خواهند آمد.

🔹در اين پرونده کاروانسراهاي مهر و مزينان داورزن از غرب خراسان وجود دارد که ان شا الله تاييد و به ثبت جهاني خواهد رسيد. اما واقعا جاي تعجب است که هيچ کاروانسرايي از سبزوار در اين پرونده نيست.

🔹اين در حاليست که سبزوار به دليل سابقه ديرين و درخشان در زمينه بازرگاني و تجارت، به شهر سراها و کارونسراها معروف بوده است و کاروانسراهاي زيادي در اين شهر وجود دارد.

🔹جالب تر اينکه کاروانسراهاي شهرهاي ديگر که در اين پرونده وجود دارد، به نام آن شهر و در داخل و يا اطرافش قرار دارند. وقتي اثري به اسم شهري در ميراث جهاني يونسکو ثبت مي شود معنايش اين است که آن شهر در سطح جهانی مطرح شده و اين مسئله اثر فوق العاده اي در شناسايي شهر و جذب گردشگران خارجی دارد.

🔹در حال حاضر ضروري ترين اقدام کارشناسان و مسئولان اداره ميراث فرهنگي سبزوار، بايد اين باشد که با همين ابتکار و پشتکار، موضوع را پيگيري کنند و تا دير نشده دست کم يکي از کاروانسراهاي خوب سبزوار را هم، در اين پرونده وارد کنند.

🔹متاسفانه ما يک بار در پرونده قناتها غفلت کرديم و با اين که سبزوار بزرگ یکهزار قنات داشت، هيچ قناتي از ما در اين پرونده به ثبت جهاني يونسکو نرسيد. فرصت را از دست ندهيم که جبران آن غيرممکن و يا بسيار پرهزينه و زمان بر خواهد بود.

 

✍️ علی نورآبادی

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده