رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May

عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران سبزوار بعد از ادغام دو نهاد انقلابی بنیاد شهید و بنیاد جانبازان را بخوانید. با تاسیس بنیاد شهید در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸، به فرمان امام (قدس سره) در جهت احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، زنده نگهداشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تكریم […]

عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران سبزوار بعد از ادغام دو نهاد انقلابی بنیاد شهید و بنیاد جانبازان را بخوانید.

با تاسیس بنیاد شهید در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸، به فرمان امام (قدس سره) در جهت احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، زنده نگهداشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تكریم از خانواده های معظم شهیدان، جدیت در امور فرهنگی، درمان و امور اجتماعی این قشر معظم و قانونمند كردن ارائه خدمات به آنان، و بسیج امكانات نظام به منظور پراكندن عطر ملكوتی شهادت در جامعه، این نهاد انقلابی با محوریت قرار دادن این فعالیت ها در سرتاسر ایران اسلامی دامنه وسیعی پیدا کرد. با توجه به این فرمان امام(ره) دفاتر بنیاد شهید، برای اجرای این سیاست ها، در سراسر استانهای کشور و شهرستانهای تابعه، ازجمله سبزوار تاسیس شد.

در دوران جنگ هشت ساله، بنیاد شهید سبزوار با عملکردی بسیار موفق توانست خدمات شایانی به جامعه ایثارگری ارائه نماید، لاکن این سیاست ها پس پایان جنگ می بایست این بار در دوران زعامت مقام معظم رهبری، با شتاب بیشتری و البته با همان اهداف از پیش تعریف شده توسط امام(ره) به اجرا در می آمد. لذا در این مقاله سعی شده است به عملکرد بنیاد شهید سبزوار پس از پایان جنگ بپردازیم.

با پایان ریاست حسن نژاد حسینی بعنوان آخرین رئیس بنیاد شهید سبزوار و با ادغام بنیاد شهید و بنیاد جانبازان در سال ۱۳۸۴ به فرمان مقام معظم رهبری و نام گذاری این نهاد تحت عنوان بنیاد شهید و امور ایثارگران، ابوالقاسم یوسف آبادی بعنوان اولین رئیس بنیاد سبزوار منصوب شد.

در دوران تصدی گری وی اجرای برنامه های فرهنگی و خدمت رسانی به جامعه ایثارگری شتاب فزآیندی به خود گرفت بطوریکه خادمین جامعه ایثارگران در سبزوار توانستند در حوزه های مختلف اداری بسیار موفق عمل کنند، و خدمات شایانی به این قشر معظم ارائه نمایند.

با انتصاب یوسف آبادی بعنوان معاون فرهنگی استان خراسان رضوی در سال ۱۳۸۷علیرضا فیلسرایی بعنوان دومین رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سبزوار منصوب شد.

وی از جمله مدیران موفقی بود که برغم مشکلات ناشی از کمبود اعتبارات، که ارائه خدمات به ایثارگران را تا حدودی زیادی با مشکل روبرو کرده بود، توانست با مدیریتی صحیح و پویا دیگر ارگان های دولتی را به منظور ترویج فرهنگ ایثارگری و برطرف کردن مشکلات اجتماعی خانواده های شهدا و ایثارگران سبزواری پای کار بیاورد، بطوریکه در راستای همین سیاست ضمن اجرای دستورالعملهای سازمانی، طرح های نوینی را به اجرا درآورد بطوریکه که روسای بعدی بنیاد تا سال ۱۳۹۶ در همین مسیر حرکت کردند.

از جمله اقدامات ماندگاری که دوران تصدی گری وی بر بنیاد شهید و امور ایثارگران سبزوار به اجرا در آمد می توان به افتتاح المان شهدای هویزه، نصب پوستر شهدا در سطح شهرستان، تشکیل هئیت فرزندان شاهد و ایثارگر، پایه گذاری نمایندگی ستاد پیام آزادگان در سبزوار، چاپ تصاویر شهدا بر روی تمبر، بهسازی و افتتاح گلزار شهدای سبزوار، مشارکت دادن سازمان های دولتی برای برگزاری یادواره ها و تبلیغات محیطی در سطح شهرستان، مصوب نمودن عضویت بنیاد شهید و امور ایثارگران در کمیته ایثارگران شورای شهر به منظور رفع مشکلات ایثارگران در حوزه شهری، ایجاد دفتر نمایندگی حقوقی در دادگستری و رایزنی با دیگر ادارات شهرستان به منظور ارائه تسهیلات مناسب در شان خانواده های شهدا نام برد.

پس از بازنشستگی فیلسرایی و با انتصاب احمد مهری و پس از آن سعید ناوی بعنوان سومین و چهارمین رئیس بنیاد سبزوار کمبود اعتبارات این نهاد انقلابی به حدی رسید که فقط درچارچوب قوانین ابلاغی از سوی مرکز کار صورت می گرفت. پس از پایان دوران ریاست ناوی در سال ۱۳۹۵ و با روی کار آمدن مهدی محتشم بعنوان پنجمین رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سبزوار، مشکل پایین بودن اعتبارات سازمانی و از طرفی استخدام شدن نیروهای جدید که هنوز با موضوعات مختلف اداری آشنایی چندانی نداشتند، باعث شد تا مدیریت جدید ضمن اجرای دقیق دستور العمل ها و رایزنی های لازم و سازنده با دیگر ارگانها دولتی و شرکتی در جهت حل مشکلات جامعه ایثارگری، رویکرد جدیدی را نیز در درون خود این نهاد مقدس که اکثر نیروهای گذشته آن به مقام بازنشستگی نائل آمده بودند را به اجرا در آورد.که از مهمترین این اقدامات می توان به آشنا نمودن خادمین جدید شهدا و ایثارگران با وظایف محوله درون سازمانی و برون سازمانی به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و پیگیری مشکلات خانواده های شهدا و ایثارگران در سطوح مختلف نام برد.

از دیگر اقدامات ماندگاری که در دوران ریاست وی صورت پذیرفت اجرای طرح ساخت حسینیه شهدا با مشارکت جامعه ایثارگری و برخی از سازمان های شهرستان و افتتاح این طرح در سالروز بزرگداشت روز شهدا در سال ۱۳۹۹ نام برد. طرحی که مدت هفت سال معطل مانده بود.

از جمله اقدامات دیگر و موثر دوران ریاست شش ساله محتشم می توان به اتمام ساماندهی گلزار شهدای تک مزاری سراسر شهرستان، پیشرفت ۹۰ درصدی گلزارهای دو مزاری و افتتاح سه گلزار چند مزاری روستاهای کراب، برازق و بخش شامکان از توابع شهرستان ششتمد نام برد. محتشم هم اکنون رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سبزوار است.

خبرنگار: سیدجلال کرابی

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده