رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May

رئیس اداره جهاد کشاورزی خوشاب گفت: روستای علیک این شهرستان با بهره‌مندی از درختان توت فراوان، طی سالیان گذشته بعنوان قطب‌ پرورش کرم ابریشم در غرب خراسان مطرح شده است. ابراهیم رودسرابی افزود: پرورش کرم ابریشم و صنعت نوغانداری در شهرستان خوشاب قدمتی طولانی دارد که در این بین، روستای علیک مهمترین قطب پرورش کرم […]

رئیس اداره جهاد کشاورزی خوشاب گفت: روستای علیک این شهرستان با بهره‌مندی از درختان توت فراوان، طی سالیان گذشته بعنوان قطب‌ پرورش کرم ابریشم در غرب خراسان مطرح شده است.

ابراهیم رودسرابی افزود: پرورش کرم ابریشم و صنعت نوغانداری در شهرستان خوشاب قدمتی طولانی دارد که در این بین، روستای علیک مهمترین قطب پرورش کرم ابریشم است.

وی ادامه داد: پرورش کرم ابریشم مزایای زیادی دارد؛ دوره پرورش کوتاه مدت و هزینه کم پرورش آن، این حرفه را به عنوان یک شغل فصلی مطرح کرده است که اعضای خانواده نیز، می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند و درآمد مناسبی نصیب آنها شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی خوشاب اظهار داشت: به منظور بهره‌وری و تولید بیشتر پیله تر، ضمن رصد و پایش مراکز پرورش، رعایت نکات فنی پرورش، شامل بهسازی جایگاه‌های نوغانداری و ضدعفونی اماکن پرورش، به بهره‌برداران آموزش‌ های لازم داده شده است.

رودسرابی تصریح کرد: با همکاری یکی از بانوان روستای علیک بعنوان تسهیل گر، جعبه‌های تخم نوغان در سطح روستاهای شهرستان خوشاب توزیع شده و همچنین برای آموزش پرورش دهندگان این حرفه، برنامه‌های آموزشی و ترویجی لازم، در نظر گرفته شده است.

توزیع ۳۵۰ جعبه تخم نوغان در خوشاب

رئیس اداره جهاد کشاورزی خوشاب یادآور شد: با توجه به فراوانی درختان توت و اقلیم مناسب این شهرستان، طی سال جاری ۳۵۰ جعبه تخم نوغان توزیع شده که پیش بینی می‌شود ۱۴ تن پیله تر از آنها، تولید شود.

رودسرابی خاطرنشان کرد: پیله وران در صورت رعایت اصول فنی، می‌توانند از هر جعبه نوغان، ۴۰ کیلوگرم پیله تر برداشت نمایند و درآمد مناسبی، نصیب آنها شود.

وی عنوان داشت: مدت پرورش پیله کرم ابریشم، حدود ۴۵ روز است؛ بنابراین کشاورزان با صرف هزینه کم، می‌توانند اقدام به پرورش کرم ابریشم کرده و درآمد خوبی کسب کنند.

به گفته رودسرابی، در کنار فعالیت کشاورزی، نوغانداری و تولید فرآورده‌های ابریشمی اقدامی موثر برای درآمد پایدار کشاورزان است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده