رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

انسان آفریده‌ای اجتماعی و کنجکاو است و مایل است نسبت به محیط‌زیست خود و همنوعانش آگاه باشد و از آن آگاهی در جهت سازگاری با محیط، حفاظت و تنازع بقایش استفاده کند. خبر رسانی، از جملۀ فعالیت‌های آگاهی‌بخش است که به صورت‌های گوناگون و با استفاده از عوامل حسی، دیداری و شنیداری تحقق می‌یافته است. […]

انسان آفریده‌ای اجتماعی و کنجکاو است و مایل است نسبت به محیط‌زیست خود و همنوعانش آگاه باشد و از آن آگاهی در جهت سازگاری با محیط، حفاظت و تنازع بقایش استفاده کند.

خبر رسانی، از جملۀ فعالیت‌های آگاهی‌بخش است که به صورت‌های گوناگون و با استفاده از عوامل حسی، دیداری و شنیداری تحقق می‌یافته است.
دانشمندان و باستان‌شناسان در تحقیقات خود شواهدی یافته‌اند که در حدود ده هزار سال پیش اقدام به خبررسانی در جوامع بشری را مسجل می‌سازد.
به اعتقاد باستان‌شناسان در دورۀ نوسنگی (حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش) شکارچیان با یکدیگر به مبادلۀ خبر می‌پرداختند. در دوره‌های بعد و در پی رونق کشاورزی و تجارت بازرگانان نقش رسانه را به عهده داشتند. در دوران تاریخی سنگ‌نگاره‌ها که در مسیر راه کاروان‌ها بودند وسیلۀ خبررسانی محسوب می‌شدند و محتوای آن‌ها توسط رهگذران نقل و رسانه‌ای می‌شدند.

در ایران رسانه‌ها انواع مختلفی داشتند. یا شعله‌های آتش بودند که به منظور خبررسانی برافروخته می‌شدند یا اصواتی بودند که از منادی و جارچی و نقاره و طبل به گوش خلایق می‌رسیدند یا پرندگان سبک بالی بودند که پیک شادی یا غم می‌شدند و یا سنگ‌نگاره‌ها در مسیر رهگذران بودند.
با توجه به آثار و نشانه های برجای مانده و مکتوب گویا نقش آتش در خبررسانی زیاد بوده است. آریاها در هر جا که پیروز می.شدند قلعه‌ای می‌ساختند و آن را به دو قسمت تقسیم می‌کردند، در یک قسمت خود و خانواده‌ها ساکن می‌شدند و در قسمت دیگر که در واقع «دژ قلعه» محسوب می‌شد آتشی برمی‌افروختند تا در صورت شبیخون، پاسبانان آتش را تیز و شعله ور کنند و مردان آریایی به دفاع برخیزند.

در زمان هخامنشیان نیز استفاده از آتش جهت خبررسانی مرسوم بود. «هرودت» گوید: «چون مردونیوس آتن را گرفت، با آتش خشایارشاه را که در سارد بود آگاه ساخت.»
امروز ما بر کنار راه‌های کهن شاهد تپه‌های خاکی بلند، معروف به «تپه تلگرافی»، برج‌ها و منارهایی هستیم که با برافروختن آتش بر فراز آنها در خبررسانی ایفای نقش می‌کردند و مشعل‌داران با حرکات مفهومی مشعل‌ها خبرهای مهم را در زمان کوتاه از شهری به شهر دیگر می‌رساندند و احتمالا همان کارکرد موجب شده است که «مناره» (محل نور و نار یعنی آتش) نامیده شوند.

« منار خسروگرد» در نزدیکی سبزوار و بر کنار راه ابریشم یکی از آن مناره‌ها یا میل‌ها است که خوشبختانه تا کنون نسبتا سالم بر جای مانده است.
این سازۀ معماری عظیم و چشم‌نواز که با آجر و گچ شکل گرفته، در سال۵۰۵ه.ق به دستور «تاج‌الدوله ابوالقاسم بن سعید» ساخته شده است برخی آن را بازمانده از مسجد خسروگرد پنداشته‌اند، اما این نظریه مقرون به واقع نیست زیرا این مناره با محوطه باستانی و بقایای شهر کهن خسروگرد فاصلۀ نسبتا زیادی دارد و از سوی دیگر کاوشهای باستان‌شناسی که در سال‌های اخیر در اطراف آن انجام شده، نشان داده است که میل خسروگرد از ابتدای شکل‌گیری منفرد بوده و تا فاصلۀ زیاد بنایی در اطراف آن وجود نداشته است و بر اطراف آن نیز نشانه‌ای از الحاق دیوار به آن مشاهده نمی‌شود.

ارتفاع بنا ۳۸متر، قطر آن در پایه ۵ و در راس حدود ۱متر است.
تمامی بدنۀ استوانه‌ای آن با اشکال هندسی متنوع و زیبا آراسته شده است. بر قسمت فوقانی مناره دو ردیف کتیبۀ کوفی آجری نقش بسته است. ایجاد نقش‌های متنوع و کتیبه‌ها ایجاب کرده است که انواع آجر در ابعاد و اندازه‌های مختلف جهت ساخت و پرداخت بنا تدارک دیده شود.
یک رشته پلکان مارپیچ از درون منار به بالا منتهی می‌شده و مشعل‌دار را به محفظۀ استوانه‌ای شکل فراز مناره هدایت می‌کرده و منافذی به عنوان نورگیر بر بدنۀ منار تعبیه شده تا پلکان را روشن کنند.

منار خسروگرد هم مانند دیگر بناهای دوران سلجوقی به شیوۀ رازی و زیبا ‌و خوش منظر ساخته شده و اکنون نیز از زیبایی و صلابت خاصی برخوردار است.
این بنا گویا از قدیم مورد توجه بوده است، از جمله به استناد نوشتۀ «اعتمادالسلطنه» در مطلع‌الشمس در سال۱۳۰۰ ه.ق که ناصرالدین شاه از مشهد به تهران باز می‌گشته از مناره بازدید کرده و دستور مرمت آن را صادر کرده و در همان زمان بر گرد مناره سکویی آجری به طور و عرض و ارتفاع ۵متر ساخته شده است.
منار خسرو گرد که در تاریخ پانزدهم دی ماه ۱۳۱۰خ به شماره ۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده در سال‌های اخیر نیز توسط هنرمندان و معماران انجمن آثار ملی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مرمت و تثبیت شده است.‌

🖋 رجبعلی_لباف_خانیکی

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده