رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

انجمن همیاران توسعه پایدار تاغ زار بیهق، انجمنی متشکل از فعالان و دغدغه مندان محیط زیست و استادان دانشگاه است که با هدف احیاء، حفاظت و توسعه تاغ زارها و سایر گونه های گیاهی بومی و یا سازگار با اقلیم منطقه غرب خراسان بویژه شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، ششتمد و داورزن در بهمن ماه […]

انجمن همیاران توسعه پایدار تاغ زار بیهق، انجمنی متشکل از فعالان و دغدغه مندان محیط زیست و استادان دانشگاه است که با هدف احیاء، حفاظت و توسعه تاغ زارها و سایر گونه های گیاهی بومی و یا سازگار با اقلیم منطقه غرب خراسان بویژه شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، ششتمد و داورزن در بهمن ماه ۱۳۹۸ تشکیل شد.

با وجود عمر کوتاهی که از تاسیس این انجمن می گذرد، اما این تشکل توانسته است فعالیت های خوبی در بحث حفظ و توسعه تاغ زارها در سبزوار انجام دهد که در ادامه گزارشی اجمالی از فعالیت های این انجمن را از نظر خواهید گذراند.

تاغ؛ ناجی کویر

درختچه تاغ یکی از با ارزش ترین گونه های گیاهی در دیار سربداران به شمار می رود که هم به صورت دست کاشت و هم طبیعی در منطقه غرب خراسان رویش دارد.

این درختچه زیبا علاوه بر فواید زیستی و زیباشناختی از طریق تثبیت شن های روان مانع خیزش طوفان های ریزگرد و کنترل سیلاب می شود. همچنین جنگل های تاغ زیستگاه انواع گونه های جانوری بخصوص گونه ارزشمند آهوی گواتردار در شهر سبزوار می باشد.

متاسفانه در سال های اخیر بخش قابل توجهی از این جنگل های با ارزش توسط فعالیت های انسانی دچار تخریب و یا حریق شده است و اثرات این تخریب را، بصورت طوفانهای عظیم شن و گرد و خاک در سالهای اخیر شاهد بوده ایم.

تلاش برای حفظ جنگل های تاغ

نگرانی عمومی در مورد وضعیت تاغزار های پیرامون شهر و آمار و اطلاعات کارشناسی ارائه شده توسط ادارات منابع طبیعی و محیط زیست در این خصوص، دانشگاه حکیم سبزواری را بر آن داشت تا موضوع را بصورت علمی با همکاری کنشگران محیط زیست دیار سربداران، پیگیری و در مورد آن چاره جویی نماید.

با هدف حمایت و احیاء تاغ زارهای سبزوار اولین نشست هم اندیشی در خصوص کاشت، احیاء و حراست از تاغزارهای سبزوار با حضور معاونت عمرانی فرماندار ویژه، رئیس، مسئولین و جمعی از اساتید دانشگاه حکیم سبزواری، روسای ادارات منابع طبیعی و محیط زیست، سمن ها، خیرین وهیات های ورزشی در دانشگاه حکیم سبزواری، برگزار گردید.

حاصل این نشست هم اندیشی، اقدام برای تشکیل “انجمن همیاران توسعه پایدار تاغزار بیهق” با هدف احیاء، حفاظت و توسعه تاغزارها و سایر گونه های گیاهی بومی و یا سازگار با اقلیم منطقه در غرب خراسان بود که در بهمن ماه ۱۳۹۸ به سرانجام رسید.

نخستین گام

بعنوان اولین فعالیت اجتماعی انجمن، فراخوانی در اولین روز اسفندماه برای کاشت درخت و ایجاد یک تاغ زار به نام استاد و پژوهشگر و نویسنده برجسته محیط زیست، مهندس هنریک مجنونیان، در پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار منتشر شد که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

در نخستین گام از این پویش تعداد ۱۰۰۰ اصله نهال تاغ در منطقه چشمه بلوری از پناهگاه حیات وحش شیراحمد، به پاس تلاش های ارزشمند استاد هنریک مجنونیان در پایه گذاری علم حفاظت نوین و مدیریت مناطق تحت حفاظت در ایران، غرس شد.

پویش تاغ یار

از فروردین ماه ۱۴۰۰ پویش کاشت درخت به نام دلخواه و با دریافت شناسنامه در سبزوار آغاز به کار کرده است و همزمان با اعلام درخواست به تعداد مورد نظر نهال تاغ کاشته و برای متقاضی شناسنامه درخت ارسال می شود.

تاکنون حدود ۲۰۰ اصله نهال تاغ در قالب این پویش از سوی تاغیاران فرهیخته به دوستان و نزدیکان عیدی داده شده، به عنوان هدیه برای مناسبت های مختلف مانند زاد روز اهدا شده یا به نام عزیزان از دست رفته کاشته شده است.

نجات تاغ با همیاری همگان

انجمن نیازمند همکاری و همراهی تمام کسانی است که دل در گرو آبادانی و پایداری این مرز و بوم و حفظ طبیعت دارند.عضویت در انجمن از طریق تارنمای آن به آدرس
http://taghbeyhagh.ir

و صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/sabztagh?igshid=mb8ugyi2o75f
امکان پذیر است.

همچنین علاقمندان در صورت تمایل می توانند با پرداخت هزینه ای معادل ۵۰ هزار تومان به ازای کاشت هر درخت تاغ و نگهداری آن تا دو سال، تاغیار شوند و شناسنامه ای برای درختی که خود نامگذاری می نمایند، دریافت نمایند.

مشارکت در کاشت درخت و دریافت شناسنامه در تمام طول سال فعال است. هزینه های دریافت شده صرف خرید نهال، کاشت و آبیاری و نگهداری تا دوسالگی نهال (که از مراقبت و آبیاری بی نیاز می شود) خواهد شد.

چشم انداز آینده انجمن

برنامه بعدی انجمن تلاش برای جلب مشارکت مردم روستاهای واقع در کانون های گرد و غبار برای احیا، حفظ و گسترش تاغزار های ارزشمند پیرامون محیط زندگی آنها است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده