رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

در سلسله بحث های پیش رو تصمیم داریم نهاد هایی که در عرصه حقوق بین المللی می توانند به کمک توسعه ملی، محلی و بومی بیاییند معرفی کنیم. اولین نهاد بین المللی که جایگاه موثری در حوزه توسعه ملی و محلی میتواند داشته باشد بانک جهانی است. بانک جهانی یک موسسه مالی بین‌المللی است که […]

در سلسله بحث های پیش رو تصمیم داریم نهاد هایی که در عرصه حقوق بین المللی می توانند به کمک توسعه ملی، محلی و بومی بیاییند معرفی کنیم. اولین نهاد بین المللی که جایگاه موثری در حوزه توسعه ملی و محلی میتواند داشته باشد بانک جهانی است. بانک جهانی یک موسسه مالی بین‌المللی است که به منظور پیگیری پروژه‌های سرمایه‌ای، به دولت‌های کشورهای کم‌درآمد و متوسط وام اعطا می‌کند. این مرکز شامل دو مؤسسه است: بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه و انجمن توسعه بین‌الملل.

هدف اصلی بانک جهانی اعطای وام برای توسعه و گسترش طرح‌های تولیدی آن دسته از کشورهای در حال توسعه است که عضو بانک هستند. این وام‌ها برای مقاصدی مانند اجرای پروژه‌های لوله‌کشی آب آشامیدنی، آموزش و پرورش و همچنین اجرای برنامه‌های کلی عمرانی از جمله واردات کالاهای صنعتی است. تنها اعضای صندوق بین‌المللی پول می‌توانند به عضویت بانک جهانی درآیند. از طرف دیگر نخستین شرط عضویت در مؤسسهٔ بین‌المللی توسعه و مؤسسه مالی بین‌المللی، عضویت در بانک جهانی است.

ایران یکی از اعضای شرکت‌کننده در کنفرانس برتون وودز بوده و در نتیجه از مؤسسان بانک جهانی به‌شمار می‌رود که از سال ۱۳۲۴ رسماً عضو بانک جهانی شد.
مواد موافقت‌نامه بانک جهانی، این بانک را به بی‌طرفی اقتصادی و سیاسی ملزم می‌سازد. به‌نظر می‌رسد در بانک جهانی و شعبه‌های آن، تصمیم‌گیری در خصوص اعطای وام براساس اصول کامل امور بین‌الملل می باشد، نه جهت‌گیری اساسی و اقتصادی دولت‌ها.

طبق ماده (۱۰) ۴ توافق‌نامه بانک جهانی: «بانک و شعبه‌های آن در امور سیاسی هیچ‌یک از اعضا مداخله نمی‌کنند و مشی سیاسی عضو یا تمایلات اعضا در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها دخالت ندارد.» اما بانک جهانی با وجود ملزم شدن به بی‌طرفی سیاسی و اقتصادی در امور سیاسی مداخله می‌نماید. این بانک در خدمت اهداف سیاسی سهام‌داران خویش است. ایالات متحده آمریکا که بزرگترین سهام‌دار این بانک است، از حق رأی خود جهت عدم پرداخت وام به کشورهایی که از نظر سیاسی با آن‌ها در تعارض است و همچنین اعطای وام به طرفداران خود استفاده می‌نماید.

فرضا این مساله در مورد ایران در درخواست اخیر از بانک جهانی برای اعطای وام برای مقابله با شیوع کرونا در ایران که در طول ۵۰ سال برای اولین بار انجام شده بود با مشکلات متعددی رو به رو شد از جمله این که تنش‌های سیاسی- اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های ناجوامردانه آمریکا منجر به عدم پرداخت این وام گردید.

با این حال به نظر می رسد اگر تنش های بین المللی در عرصه روابط خارجی ایران کاهش پیدا کند و دولت ایران بتواند از فرصت پیش آمده در دولت آمریکا برای بازگشت به برجام استفاده مطلوب نماید، زمینه همکاری با نهاد های مالی چون بانک جهانی فراهم می شود و این مساله میتواند در توسعه منطقه و بومی نیز موثر باشد. برای مثال در سال ۱۳۸۶ بانک جهانی به منظور آغاز پروژه های ساماندهی حاشیه نشینی در ایران، پنج شهر سنندج، کرمانشاه، بندرعباس،‌ زاهدان و تبریز را به عنوان مناطق پایلوت این طرح قرار داد و این موقعیت فرصتی مناسب برای ساماندهی حاشیه نشینی در کلانشهر تبریز پدیدآورد.

بدین شرح که تعداد ۲۲ پروژه برای ساماندهی بخش عمده ای از حاشیه شمال شهر تبریز مورد پذیرش کارشناسان بانک جهانی قرار گرفته و بنا بر این شد که حدود هفت درصد اعتبارات اختصاص یافته از سوی بانک جهانی به ایران در کلان شهر تبریز هزینه شود همچنین حدود ۱۰۰ میلیارد ریال به عنوان کمک بلاعوض از سوی بانک جهانی برای ساماندهی اسکان غیر رسمی در تبریز اختصاص یافت. لذا در پروژه های کلان شهری چون حذف حاشیه نشینی به نظر می رسد بتوان منابع مالی مناسبی را از این بانک دریافت نمود.

امیر حسین الهی،کارشناس ارشد حقوق

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده