رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

امروزه یکی از مباحثی که در تجارت و سرمایه گذاری بین المللی مطرح است مساله توسعه اجتماعی از قبیل حضور سرمایه گذاران و فراهم آمدن شرایط اشتغال بومیان و توسعه اقتصادی محلی است، که از آن تحت عنوان مسئولیت اجتماعی در حقوق تجارت بین الملل یاد می شود. مسئولیت اجتماعی به عنوان نسل سوم مسئولیت […]

امروزه یکی از مباحثی که در تجارت و سرمایه گذاری بین المللی مطرح است مساله توسعه اجتماعی از قبیل حضور سرمایه گذاران و فراهم آمدن شرایط اشتغال بومیان و توسعه اقتصادی محلی است، که از آن تحت عنوان مسئولیت اجتماعی در حقوق تجارت بین الملل یاد می شود.

مسئولیت اجتماعی به عنوان نسل سوم مسئولیت حقوقی سالهاست توسط محققان و پژوهشگران مطرح شده است. سازمان ملل و سازمان همکاری اقتصادی در این راستا دستورالعمل هایی برای نحوه عملکرد سرمایه گذاران در کشور های میزبان مقرر نموده اند که با توجه به عرفی بودن این دستورالعمل ها به لحاظ حقوقی در عرصه بین المللی الزام آور است.

اما چالش آن این است که مسئولیت اجتماعی به عنوان یک مسئولیت حقوقی چه زمانی مطرح می شود؟
به نظر میرسد طرح و اثبات مسئولیت اجتماعی مستلزم حضور سرمایه گذار است و به نوعی از نظر حقوقی “مقدمه واجب واجب است!”لذا در درجه نخست ما بایستی شرایط حضور سرمایه گذار را در عرصه های ملی و محلی فراهم نماییم تا بتوانیم ایشان را در ایفای مسئولیت اجتماعی خود، الزام کنیم. به تعبیری زمین فوتبال بدون بازیکن هیچ رقابتی برای پیروزی وجود ندارد.

از این رو به نظر می رسد در عرصه های ملی و به ویژه در عرصه های محلی بایستی زمینه و بستر مناسب از طریق برداشتن موانع حقوقی و غیر حقوقی فراهم شود و این مستلزم همکاری فعلا و مشارکت نهاد های محلی چون شورای شهر است.
مثال عینی و ملموس این مساله در شهرستان سبزوار تجربه شده است. شرکت سیمان لار سبزوار در سال ۱۳۸۳ در گرو یک همکاری محلی با نهادهای محلی چون شورای شهر وقت و جذب سرمایه گذاران صورت گرفت و در حال حاضر به عنوان یک نهاد اقتصادی فعال و پویا در شهرستان سبزوار بخشی از مشکلات اجتماعی شهر را برطرف می کند و مسئولیت اجتماعی خود را تا حدودی به خوبی ایفا می کند.

برای نمود این مسئولیت، از ایجاد اشتغال، توسعه محلی و بومی در منطقه روداب، حمایت های مالی از طرح های علمی و پژوهشی در دانشگاه حکیم سبزواری و حمایت از استارت اپ ها می توان یاد کرد.

لذا به نظر می رسد نهادهای محلی چون شورای شهر بایستی بستری برای رفع موانع حضور سرمایه گذاران خصوصی در سبزوار باشد. فرضا در پروژه های شهری چون دریاچه ی مصنوعی کال شور که سالها پیرامون آن پژوهش و پتانسیل سنجی شده است، اگر سرمایه گذار با تسهیل حقوق و مقررات زدایی اقناع به سرمایه گذاری در این زمینه شود، ضمن ایجاد اشتغال منجر به تغییر زیست بوم منطقه و ایجاد یک منطقه گردشگری جدید در شهرستان خواهد شد.

از این رو مناسب است نهادهای محلی چون شورای شهر و تا حدی شهرداری از مقررات زایی و بستن دست و پای سرمایه گذار مستند به مولفه های کم اهمیت جلوگیری کرده و زمینه استناد حقوقی به مسئولیت اجتماعی سرمایه گذار و بهرمندی اقتصادی و اجتماعی آن را پس از حضور ایشان فراهم کنند.

امیر حسین الهی
کارشناس ارشد حقوق خصوصی

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده