رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June
  • سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
  • کد خبر : 28022
  • مشاهده : 38 بازدید
  • یادداشت
  • چاپ خبر : تعیین سهم تغییرات اقلیمی بشری در افزایش خطرات مرگ و میر ناشی از گرما، در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران سوئیسی و انگلیسی

👤دکتر فاطمه میوانه، پژوهشگر: در همکاری مشترک بنده و دکتر علیرضا انتظاری دانشیار گروه اقلیم شناسی دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران دانشگاه برن سوئیس و دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن انگلیس، برای اولین بار سهم واقعی تغییرات اقلیمی ساخته شده توسط بشر در افزایش خطرات مرگ و میر ناشی از گرما، تعیین شد. نتایج […]

👤دکتر فاطمه میوانه، پژوهشگر:

در همکاری مشترک بنده و دکتر علیرضا انتظاری دانشیار گروه اقلیم شناسی دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران دانشگاه برن سوئیس و دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن انگلیس، برای اولین بار سهم واقعی تغییرات اقلیمی ساخته شده توسط بشر در افزایش خطرات مرگ و میر ناشی از گرما، تعیین شد.

نتایج این مطالعه نشان داد بین سالهای ۱۹۹۱ و ۲۰۱۸، بیش از یک سوم تمام مرگ و میرهایی که در آنها گرما نقش داشته است، می توانند به دلیل گرم شدن کره زمین باشد.

این مطالعه، بزرگترین پژوهش علمی از این نوع است که از داده های ۷۳۲ شهر در ۴۳ کشور جهان استفاده کرده و به تازگی در مجله “Nature Climate Change” منتشر شده است.

گرم شدن کره زمین از چند طریق بر سلامتی ما تأثیر می گذارد و یک مسیر مستقیم با افزایش مرگ و میر و همراهی با گرما نشان داده می شود. این افزایش بیش از ۱ درجه سانتی‌گراد برای ایران بوده است.

سناریوهای شرایط آب و هوایی آینده، افزایش قابل توجهی در دمای متوسط و وقوع حوادث شدید مانند موج های گرما را پیش بینی می کنند که منجر به افزایش بار بهداشتی مرتبط در آینده می شود.

اکنون شواهدی نشان می دهد که ۳۷ درصد از مرگ های ناشی از گرما را می توان بین تغییرات آب و هوایی مربوط به فعالیت های انسانی مرتبط است.

در حالی که بطور متوسط بیش از یک سوم مرگ های ناشی از گرما به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان است، تأثیر آن در مناطق مختلف متفاوت است.

تعداد تلفات گرمایی مربوط به آب و هوا از چند ده تا چند صد مرگ در هر سال بسته به تغییرات محلی در آب و هوا در هر منطقه و آسیب پذیری جمعیت آن بستگی دارد.

جمعیتهای ساکن در کشورهای کم درآمد و متوسط، که مسئول بخشی جزئی از انتشارات انسانی در گذشته هستند، بیشترین آسیب پذیری را دارند و از سوی دیگر کشورهای واقع در آمریکای جنوبی و آسیای شرقی نیز بالاترین مرگ و میر ناشی از گرما را داشته اند.

این مقاله در نشریه nature climate change با ضریب تاثیر ۲۰.۸۹۳و رتبه Q1 که در ۱۰ درصد برتر مجلات حوزه خود و مجلات نیچر محسوب می شود، به چاپ رسیده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده