آخرین اخبار سایت » اخبار کوتاه » یادداشت
کد خبر : 27807
جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲

لزوم تشکیل شوراي هماهنگي روابط عمومي در سبزوار

🔹در آستانه هفته ملی ارتباطات و روابط عمومی لزوم هماهنگی جامع و گسترده میان فعالیت های روابط عمومی سازمان ها، ادارات و نهادها در سبزوار، بیش از پیش احساس می شود. نگاهی به وضعیت روابط عمومی های دیار سربداران، نشان دهنده مهجور ماندن این حوزه در سبزوار است.

🔹اغلب مدیران ادارات و سازمان های شهرمان، روابط عمومی را وسیله ای برای ثبات جایگاه و ارتقاء و موفق جلوه دادن خود می خواهند و بدون توجه به تخصص و توانایی افراد، نیروهای مطیع و معتمد خود را در این جایگاه ها قرار می دهند و با این رفتار سبب می شوند روابط عمومی های سبزوار اقتدار و اختیار کافی را نداشته باشند و ضعف در اطلاع رسانی به موقع، پاسخگویی به ابهامات و اعتمادسازی را در دستگاه های دولتی شهرستان شاهد باشیم.

🔹باید بدانیم دانش روابط عمومی به مانند بسیاری از علوم، دانشی وارداتی و نو در ایران محسوب می شود و شاید به همین دلیل باشد که، ساختار اداری و فرهنگی جامعه ما، بطور مناسب با این دانش انس و سازگاری پیدا نکرده و از طرفی کمبود نیروهای متخصص، مبتکر و مجهز به دانش روز و عدم حمایت های لازم و کافی از روابط عمومی سبب شده ضعف در برنامه ریزی و اجرای طرح ها از سوی روابط عمومی ها دیده شود.

🔹بر همین اساس لزوم تشکیل شورایی در سبزوار جهت پيگيري مستمر و حمايت در راستای ارتقاء رسالت و منزلت روابط عمومي ها و توجه به تغيير نگرش در نگاه مديران و مسوولان به مقوله روابط عمومي و توجه به مشكلات روابط عمومي ها نظير امكانات و آموزش نيروي انساني بیش از گذشته احساس می شود.

🔹ایجاد شوراي های هماهنگي روابط عمومي ها در کشور با توجه به آيين‌نامه نحوه فعاليت، وظايف و اختيارات روابط عمومي دستگاههاي اجرايي استانها و برخی از شهرستانهای کشور روی داده است، در ماده ۵ اين مصوبه انسجام، اتخاذ شيوه مناسب و هماهنگي در امور اطلاع رساني و ايجاد وحدت رويه از وظايف شوراي هماهنگي روابط عمومي ها پيش بيني شده است.

🔹از جمله اهداف تشکیل این شورا می توان به دانش افزایی مدیران و کارکنان روابط عمومی های سبزوار تلاش، در راستای تقویت گفتمان نظام و تبیین و تبلیغ بهتر سیاست ها، برنامه ها و فعالیت های دولت است. همچنین این شورا می تواند به کارآمدی روابط عمومی‌های سازمان‌های دولتی در جهت تحکیم ارتباط میان دولت و مردم و نیز تحقق اهداف توسعه ملی کمک کند.

🔹از طرفی نظارت بر رتبه‌بندی و ارتقاء جایگاه روابط عمومی های سبزوار، شناسایی و تاکید بر جذب نیروهای کارآمد برای پذیرش مسئولیت روابط عمومی (شرایط احراز علمی و تجربه)، تدوین چارچوب روش‌های مناسب و هماهنگ برای اطلاع رسانی، نظرسنجی، ارتباطات عمومی و تبلیغات و مدیریت خبری در فضای مجازی با تاکید بر شیوه های نوین را می توان از دیگر اهداف تشکیل این شورا برشمرد.

🔹بدون شک ایجاد این شورا گام مهمی در برنامه ريزي در خصوص پاسخگويي به افكار عمومي، اعتماد سازي و شناسايي چالش هاي فرآروي دستگاه ها، مطالبات عمومي و پيش بيني و ارائه راهكارهای اجرایی و مشاركت بيشتر آحاد مختلف جامعه در تصميم گيري ها و اجراي برنامه ها در سبزوار خواهد شد.

✍️ الهه رامشینی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات و کارشناس روابط عمومی

وضعیت حقوق محیط زیست در ایران، چالش ها، راهکارها

ابهام در تعریف تفسیر ماهوی مربوط به معنای قانونی محیط زیست اشکالاتی را به وجود آورده؛ چراکه هیچ متن حقوقی، محیط زیست را به‌صورت جامع‌ و مانع تعریف نکرده است، بلکه در همه تعاریف تنها از سه عنصر طبیعت، منابع طبیعی، شهر و مناظر سخن گفته‌اند و حقوق و تکالیف را حول آن محورها بیان کرده‌اند.

به‌طور مثال می‌توان به برخی از قوانین و مقررات موضوعه مانند قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور، قانون شکار و صید، قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، قانون شهرداری و… اشاره کرد.

شاید بتوان محیط زیست را کل منابع طبیعی تجدیدشونده شامل جنگل‌ها، مراتع، منابع آبی و… تعریف کرد که شامل طیف وسیع و گسترده‌ای از تعاریف تخصصی مربوطه به این حوزه می‌شود؛ از سوی دیگر هرگاه ما از محیط زیست صحبت می‌کنیم درواقع تأثیر‌های آن بر نوع بشر را در نظر داریم.
تصویب قوانین و مقررات همیشه راهکار حل مشکل نیست؛ اما برای مقابله با تهدیدات موجود برای محیط زیست وجود قوانین و مقررات کارآمد می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد.

قوانین، آیین‌نامه‌ها و مصوبات فراوانی به تصویب مقنن رسیده است تا محیط زیست را از تخریب محافظت کند و اغلب این قوانین اقدام به جرم‌انگاری فعالیت‌های مخرب محیط زیست کرده‌اند که درنتیجه مفهومی به نام جرائم زیست‌محیطی به وجود آمده است. در تعریف چنین جرائمی آورده‌اند که جرائمی هستند که باعث ورود آسیب و صدمه شدید به محیط زیست و به خطر افتادن جدی سلامت بشر می‌شوند.

اولین قوانین و مقررات مرتبط با این حوزه، مواد مربوط به صید و شکار در قانون مدنی، یعنی مواد ۱۷۹ و ۱۸۹ است؛ قانون شکار (مصوب ۴/۱۲/۱۳۳۵) و قانون شکار و صید (مصوب ۱۶/۳/۱۳۴۶) صرفاً درباره محیط زیست طبیعی بوده است؛ اما اولین قانون جامع که به‌طور نسبی در خصوص همه ابعاد محیط زیست به تصویب رسید و تغییر ساختار تشکیلات سازمان حفاظت محیط زیست را نیز در پی داشت، قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در مورخ ۲۸/۳/۱۳۵۳ است.

برخورد سریع و قاطع با جرائم زیست‌محیطی می‌تواند تأثیر بازدارنده‌ای در کاهش تخلفات علیه محیط زیست داشته باشد. یکی از این جرائم ارتکابی نسبت به جانداران محیط زیست به‌جز انسان است که شامل تمامی گیاهان و حیوانات می‌شود. بر همین اساس تخریب جنگل‌ها و مراتع ازجمله مواردی است که باعث بر هم خوردن تعادل در محیط زیست و بنابراین عملی مجرمانه محسوب می‌شود؛ اما گروه دیگر، جرائم ارتکابی نسبت به عناصر بی‌جان محیط زیست از قبیل آب‌وهوا، خاک، صدا و آلودگی‌های شیمیایی را در برمی‌گیرد.

متولی اصلی محیط زیست در ایران را باید سازمان حفاظت محیط زیست دانست. مهم‌ترین اهداف این سازمان اقداماتی مثل تحقق اصل پنجاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره‌مندی درست و مستمر از آن و حفاظت از تنوع‌ زیستی کشور است. قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ازجمله وظایف این سازمان را پیشگیری و ممانعت از آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می‌شود، می‌داند.

علاوه برنهادهای دولتی سازمان‌های خودجوش غیردولتی زیادی برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند. سمن‌های زیست‌محیطی ازنظر کمی رشد خوبی داشته‌اند، اما رشد کیفی این تشکل‌ها نتوانسته است چون رشد کمی آن‌ها منحنی رو به بالایی داشته باشد و این موضوع باید موردبررسی قرار گیرد. وابسته نبودن به بودجه‌های دولتی و ایجاد بسترهای مناسب برای توانمندسازی این سازمان‌های زیست‌محیطی غیردولتی، دادن آزادی عمل به آن‌ها برای فعالیت‌های آموزشی، اجتماعی و فرهنگی و به رسمیت شناختن آن‌ها به‌عنوان نهادهای غیردولتی و غیرسیاسی می‌تواند تشکل‌های زیست‌محیطی را به مهم‌ترین اهرم‌های اجرایی در رفع مشکلات زیست‌محیطی جامعه بدل کند.
این سازمان‌های مردم‌نهاد برای فعالیت می‌توانند در سازمان محیط زیست یا وزارت کشور یا سازمان ملی جوانان به ثبت برسند.

درمجموع باید گفت وضعیت محیط زیست در کل دنیا و از جمله کشور ما واجد وضعیت امیدبخشی نیست؛ به‌طوری‌که این سرمایه مشترک بشری رو به‌ زوال می‌رود؛ بر این اساس قوانین و مقرراتی به تصویب رسیده است تا بلکه این روند ‌نگران‌کننده را متوقف کند؛ اما در کنار این قوانین و مقررات آنچه می‌تواند حل مشکل تخریب محیط زیست را به دنبال داشته باشد، نهادینه کردن اخلاق زیست‌محیطی است به‌گونه‌ای که هر شخص خود را ملتزم به حفظ محیط زیست بداند. در کنار آن تصویب قوانین بازدارنده و کارآمد و مهم‌تر از آن، اجرای جدی آن‌ها می‌تواند در حفاظت بهتر از محیط زیست مؤثر باشد.

همچنین نهاد های مردم نهاد، شهرداری ها، سیاست گذاری کلان محلی در سطح شوراهای شهر به دلیل آشنایی با بوم و مناطق زیست محیطی محلی، می تواند راهکار موثری در بهبود وضعیت حقوق محیط زیست داشته باشد.

حضور ۲ دانشگاه غرب خراسان در رتبه بندی سایماگو ۲۰۲۱

صعود ۳ پله‌ای علوم پزشکی سبزوار/ حکیم سبزواری با وجود سقوط، بالاتر از ۶ دانشگاه جامع مرکز استان

نظام رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند. این نظام رتبه‌بندی از سال ۲۰۰۹، سالانه رتبه‌بندی بیش از ۵۰۰۰ دانشگاه‌ و موسسه‌ پژوهشی برتر جهان را در سه بخش پژوهش، نوآوری و وبسایت منتشر می‌کند.

در این رتبه بندی از ۳ شاخص تحقیقات و نوآوری و اجتماعی به صورت ترکیبی استفاده شده و شاخص تحقیقات ۵۰ درصد و شاخص نوآوری ۳۰ درصد و شاخص اجتماعی ۲۰ درصد وزن دارند. سایماگو دانشگاه‌ها را براساس عملکرد پژوهشی و در قالب مقالاتی که در نشریات معتبر بین‌المللی نمایه شده، ارزیابی و رتبه بندی می‌کند و در سال ۲۰۲۱ از ایران ۱۶۱ دانشگاه و موسسه پژوهشی، حائز رتبه در بین ۷۵۳۳ دانشگاه و موسسه جهانی شده اند. در این رتبه بندی حوزه‌های مختلف علوم نیز رده بندی شده‌اند؛

حوزه‌های علوم شامل «کشاورزی و علوم زیستی»، «هنر و علوم انسانی»، «بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی»، «تجارت، مدیریت و حسابداری»، «شیمی»، «علوم کامپیوتر»، «دندانپزشکی»، «علوم زمین و سیاره»، «اقتصاد، اقتصاد سنجی و امور مالی»، «انرژی»، «مهندسی»، «علوم محیط زیست»، «ریاضیات»، «پزشکی»، «داروشناسی، سم شناسی و داروسازی»، «فیزیک و نجوم»، «روانشناسی»، «علوم اجتماعی» و «دامپزشکی»

در نسخه ۲۰۲۱ رتبه بندی موسسات آموزشی و پژوهشی سایماگو از میان ۷ هزار و ۵۳۳ موسسه‌ای که رتبه بندی شده‌اند، رتبه‌های اول دنیا به ترتیب به آکادمی علوم چین، مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، وزارت بهداشت چین، دانشگاه هاروارد آمریکا، مدرسه پزشکی هاروارد آمریکا، انجمن مراکز تحقیقاتی هلمولتز آلمان، آکادمی علوم روسیه، وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، اختصاص دارد.

در رتبه بندی امسال ۲ دانشگاه از منطقه غرب خراسان شامل دانشگاههای حکیم سبزواری و علوم پزشکی سبزوار حضور دارند. دانشگاه حکیم سبزواری که در رتبه بندی پارسال، جایگاه ۷۴ ایران و ۷۸۹ جهان را کسب کرده بود، امسال با ۱۵ پله سقوط، بطور مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان اصفهان، در جایگاه ۸۹ ایران و ۸۱۶ جهان قرار گرفته است!

اما دیگر دانشگاه حاضر از غرب خراسان در رتبه بندی سایماگو ۲۰۲۱، یعنی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که پارسال در جایگاه ۷۱ ایران و ۷۸۴ جهان قرار داشت، امسال با ۳ پله صعود در کشور، رتبه ۶۸ ایران و ۷۹۱ جهان را، از آن خود کرده و تنها بالاتر از ۲ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی بندرعباس و مراغه ایستاده است. رتبه ملّی و جهانی ۱۶۱ دانشگاه و موسسه پژوهشی ایران در رتبه بندی سایماگو ۲۰۲۱، به شرح زیر است؛

نام دانشگاه یا موسسه پژوهشی   رتبه ملّی    رتبه جهانی

علوم پزشکی تهران  ۱   ۳۹۴
جامع تهران  ۲   ۴۸۲
علوم پزشکی مشهد ۳   ۵۶۱
علوم پزشکی شهید بهشتی ۴  ۵۸۵
جامع تربیت مدرس تهران ۵  ۶۰۲
علوم پزشکی تبریز  ۶  ۶۱۷
علوم پزشکی شیراز   ۷   ۶۳۴
صنعتی شریف تهران  ۸   ۶۴۵
صنعتی امیرکبیر تهران   ۹  ۶۵۴
علوم پزشکی ایران-تهران  ۱۰ ۶۶۰
علم و صنعت ایران – تهران ۱۱ ۶۷۷
صنعتی اصفهان ۱۲ ۶۸۰
پژوهشگاه رنگ ایران – تهران ۱۳ ۶۹۰
علوم پزشکی اصفهان ۱۴ ۶۹۱
جهاد دانشگاهی کشور و پژوهشگاه زیست فناوری و ژنتیک تهران، (مشترک) ۱۵ ۶۹۵
علم و فرهنگ تهران ۱۶ ۶۹۶
علوم پزشکی بجنورد ۱۷ ۷۰۰
پژوهشگاه‌ پلیمر و پتروشیمی‌ تهران ۱۸ ۷۰۱
انستیتو پاستور ایران – تهران ۱۹ ۷۰۲
جامع شیراز ۲۰ ۷۰۵
جامع تبریز، صنعتی نوشیروانی بابل و علوم پزشکی بقیه الله عج تهران، (مشترک) ۲۱ ۷۰۶
علوم و تحقیقات آزاد تهران ۲۲ ۷۱۱
آزاد اسلامی خمینی شهر ۲۳ ۷۱۵
جامع فردوسی مشهد ۲۴ ۷۲۱
آزاد اسلامی لاهیجان ۲۵ ۷۲۴
علوم پزشکی ساری ۲۶ ۷۳۰

پژوهشکده صنعت نفت تهران و علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، (مشترک) ۲۷ ۷۳۳
جامع شهید بهشتی تهران ۲۸ ۷۳۴
پژوهشگاه دانشهای بنیادی – تهران ۲۹ ۷۳۵
علوم پزشکی کرج ۳۰ ۷۳۷
علوم پزشکی شهرکرد ۳۱ ۷۴۳
کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ۳۲ ۷۴۴
جامع کاشان ۳۳ ۷۴۶
جامع کردستان – سنندج و علوم پزشکی بوشهر،(مشترک) ۳۴ ۷۴۸
علوم پزشکی خرم آباد و علوم پزشکی کرمان، (مشترک) ۳۵ ۷۴۹
علوم پزشکی کاشان ۳۶ ۷۵۱
علوم پزشکی همدان ۳۷ ۷۵۲
علوم پزشکی زابل ۳۸ ۷۵۳
علوم پزشکی بم ۳۹ ۷۵۴
جامع ارومیه، علوم پزشکی ایلام و علوم پزشکی گرگان، (مشترک) ۴۰ ۷۵۵
علوم پزشکی نیشابور ۴۱ ۷۵۷
علوم پایه زنجان ۴۲ ۷۵۸
علوم پزشکی شاهرود ۴۳ ۷۵۹
مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران و علوم پزشکی ارتش – تهران، (مشترک) ۴۴ ۷۶۰
علوم‌ پزشکی شهید صدوقی یزد ۴۵ ۷۶۲
جامع شاهد تهران و علوم پزشکی کرمانشاه، (مشترک) ۴۶ ۷۶۳
جامع شهید چمران اهواز و علوم پزشکی زنجان، (مشترک) ۴۷ ۷۶۴
بیمارستان امام خمینی تهران و علوم پزشکی ارومیه، (مشترک) ۴۸ ۷۶۶
جامع اصفهان و بیمارستان مرکز پزشکی کودکان تهران، (مشترک) ۴۹ ۷۶۸
پیام نور کشور ۵۰ ۷۶۹
علوم پزشکی قزوین، علوم پزشکی اراک و آزاد اسلامی ساری، (مشترک) ۵۱ ۷۷۱
جامع رازی کرمانشاه و بیمارستان شریعتی تهران، (مشترک) ‌‌ ۵۲ ۷۷۲
علوم‌ پزشکی سنندج ۵۳ ۷۷۳
جامع گیلان – رشت، علوم پزشکی بابل و بیمارستان فارابی تهران، (مشترک) ۵۴ ۷۷۴
جامع ایلام، جامع خرم آباد، فنی مهندسی خواجه نصیر طوسی تهران و موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی کشور، (مشترک) ۵۵ ۷۷۵
الزهرا (س) تهران و علوم پزشکی فسا، (مشترک) ‌‌‌ ۵۶ ۷۷۷
جامع امام خمینی قزوین، علوم پزشکی رشت و علوم‌ پزشکی تربت حیدریه، (مشترک) ۵۷ ۷۷۹
علوم پزشکی رفسنجان ۵۸ ۷۸۰
پژوهشگاه مواد و انرژی کرج، آزاد اسلامی نجف آباد و وزارت بهداشت، (مشترک) ۵۹ ۷۸۱
علوم بهزیستی و توانبخشی – تهران و علوم پزشکی اردبیل، (مشترک) ۶۰ ۷۸۲
جامع قم، جامع سمنان، جامع محقق اردبیلی اردبیل، آزاد اسلامی مرودشت و علوم پزشکی بیرجند، (مشترک) ۶۱ ‌‌‌‌‌ ۷۸۳
جامع زنجان و آزاد اسلامی یزد، (مشترک) ۶۲ ۷۸۵
جامع مازندران – بابلسر و بیمارستان سینا تهران، (مشترک) ۶۳ ۷۸۶
علوم پزشکی زاهدان ۶۴ ۷۸۷
جامع گلستان – گرگان، جامع شهید باهنر کرمان و علوم پزشکی سمنان، (مشترک) ۶۵ ۷۸۸
آزاد اسلامی رشت و علوم پزشکی رشت، (مشترک) ۶۶ ۷۸۹
علوم‌ پزشکی قم و علوم پزشکی گناباد، (مشترک) ۶۷ ۷۹۰
#علوم_پزشکی_سبزوار ۶۸ ۷۹۱
جامع یاسوج ۶۹ ۷۹۲
جامع مراغه و صنعتی مالک اشتر تهران، (مشترک) ۷۰ ۷۹۳
آزاد اسلامی تبریز و صنعتی سهند تبریز، (مشترک) ۷۱ ۷۹۴
سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ ۷۲ ۷۹۶
جامع خوارزمی کرج، جامع بوعلی سینا همدان و دانشگاه صنعت نفت کشور، (مشترک) ۷۳ ۷۹۷
صنعتی شاهرود ۷۴ ۷۹۸
جامع شهرکرد، شهید مدنی آذربایجان و سازمان انرژی اتمی ایران ۷۵ ۸۰۰
جامع زابل ۷۶ ۸۰۱
جامع یزد، تربیت دبیر شهید رجایی تهران و پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ایران – تهران، (مشترک) ۷۷ ۸۰۲
علوم پزشکی مراغه و موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون ایران – تهران، (مشترک) ۷۸ ۸۰۳
جامع بناب و علوم و تحقیقات آزاد اسلامی آمل، (مشترک) ۷۹ ۸۰۴
جامع بجنورد، صنعتی شیراز و علم و فناوری مازندران – بهشهر، (مشترک) ۸۰ ۸۰۶
آزاد اسلامی قزوین ۸۱ ۸۰۷
آزاد اسلامی ارومیه ۸۲ ۸۰۸
صنعتی کرمانشاه ۸۳ ۸۰۹
آزاد اسلامی شهرکرد ۸۴ ۸۱۰
آزاد اسلامی قائمشهر ۸۵ ۸۱۲
آزاد اسلامی کرج ۸۶ ۸۱۳
مرکز تحقیقات بیولوژی پزشکی کرمانشاه و آزاد اسلامی شیراز، مشترکاً در ۸۷ ۸۱۴
آزاد اسلامی مشهد ۸۸ ۸۱۵
#جامع_حکیم_سبزواری_سبزوار و آزاد اسلامی خوراسگان اصفهان، (مشترک) ۸۹ ۸۱۶
علوم پزشکی بندرعباس ۹۰ ۸۱۷
مرکز قلب تهران و آزاد اسلامی تهران شمال، (مشترک) ۹۱ ۸۱۹
صنعتی ارومیه و آزاد اسلامی اهواز، (مشترک) ۹۲ ۸۲۰
جامع علامه طباطبایی تهران، آزاد اسلامی تهران مرکز و آزاد اسلامی ری، (مشترک) ۹۳ ۸۲۵
جامع سیستان و بلوچستان – زاهدان و آزاد اسلامی اراک، (مشترک) ۹۴ ۸۲۶
جامع اراک، آزاد اسلامی کرمانشاه و صنعتی همدان، (مشترک) ۹۵ ۸۲۸
جامع دامغان و جامع خلیج فارس بوشهر، (مشترک) ۹۶ ۸۳۰
آزاد اسلامی تهران جنوب ۹۷ ۸۳۱
آزاد اسلامی سنندج ۹۸ ۸۳۴
جامع ولیعصر(عج) رفسنجان ۹۹ ۸۳۵
جامع بیرجند ۱۰۰ ۸۳۸
جامع هرمزگان – بندرعباس و آزاد اسلامی همدان، (مشترک) ۱۰۱ ۸۳۹

جای خالی شهید قاسمی آریان در فضای شهری

🔹امروز ۲۲ اردیبهشت ماه، سالروز ولادت شهید دکتر میلاد قاسمی آریان است. وی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شریف و دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه گوئلف کشور کانادا بود.

🔹کسب مدال طلای المپیاد ریاضی و کسب مقام سوم مسابقات قرآنی استان، بخشی از افتخارات وی است. میلاد قاسمی آریان یکی از شهدای فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در دی‌ماه ۹۸ است.

🔹دی ماه گذشته نهادهای مختلف شهری در سالروز شهادت سردار سرافراز دلها، شهید حاج قاسم سلیمانی به شایستگی سنگ تمام گذاشتند و تمام شهر به تصاویر شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس مزین شد.

🔹اما در سالروز شهادت شهید قاسمی، در زادگاه وی یعنی سبزوار، هیچ اثری از یادبود وی نمایان نبود‌ و تنها اقدام ارزشمند توسط فرمانده سپاه صورت گرفت که از پدر این شهید تقدیر کرد.

🔹حال که این کوتاهی در حق این شهید صورت گرفته، شایسته است اعضای شورای شهر در اولین فرصت، نسبت به نامگذاری یکی از معابر اصلی شهر به نام این شهید دانشمند سبزواری اقدام‌ نمایند.

كشف ۴۴ دستگاه استخراج ارز دیجیتال غیرمجاز در سبزوار

👤سرهنگ “حسين بيات مختاری” فرمانده انتظامی سبزوار:

🔹در راستای مبارزه با قاچاق كالا و ارز و در پی كسب خبری مبنی بر بهره برداری افراد سودجوء از تعدادی دستگاه استخراج ارز ديجيتال در یکی از مناطق اين شهرستان، پی گیری موضوع سريعا در دستور كار كارآگاهان پليس آگاهی قرار گرفت و توانستند سرنخي از وجود دستگاه هاي استخراج ارز ديجيتال را در يك واحد دامداری در حاشيه شهرستان شناسايی و با هماهنگی مقام قضايی اقدام به بازرسی از محل موردنظر کردند.

🔹كارآگاهان پليس در بازرسي از اين محل تعداد ۴۴ دستگاه استخراج ارز ديجيتال كه با استفاده از برق شبكه سراسري در حال بهره برداري بود را كشف کردند.

🔹با بررسی به عمل آمده توسط كارشناسان، ارزش دستگاه های مكشوفه يك ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان برآورد شده است و یک متهم در اين زمینه دستگير و پس از تشكيل پرونده مقدماتی به مراجع قضايی معرفی شد./معاونت اجتماعی پلیس سبزوار

افزایش بیش از ۱۱ درصدی جذب دانشجو در دانشگاه حکیم سبزواری

محمدرضا معین فرد، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری؛

جذب دانشجو در این دانشگاه طی سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹، در مقايسه با سال تحصیلی گذشته، ۱۱٫۱۴ درصد افزايش داشته است.

بر اساس آمار، در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در مقطع دکتری رشد ۱۶٫۳۴ درصدی را نسبت به سال گذشته در تعداد دانشجویان، شاهد بوده ایم.

همچنین جذب دانشجو در مقطع کارشناسی، رشد ۱۱٫۵۳ درصدی و در مقطع ارشد نیز رشد ۹٫۵ درصدی را، نسبت به پارسال داشته است.

در بخش دانشجویان بین المللی هم در طی سال جاری، ۱۲٫۵ درصد در جذب دانشجو رشد داشته ایم. کسب مجوز راه اندازی رشته های تحصیلی جدید، در حال پیگیری است.

تعداد کل رشته های فعلی دانشگاه حکیم سبزواری در مقطع کارشناسی ۴۰ رشته، در مقطع کارشناسی ارشد ۶۱ رشته و در مقطع دکتری ۱۹ رشته است.

از ابتدای سال تحصیلی جاری، بیش از ۳ میلیارد تومان اعتبار صرف توسعه و ارتقای زیرساخت آموزشهای مجازی دانشگاه حکیم سبزواری شد و آیین‌ نامه آموزش‌های الکترونیکی – مجازی به تصویب رسید.

به منظور کاهش مراجعه حضوری و حذف تماس های تلفنی سامانه پیگیری درخواست های آموزشی دانشجویی راه اندازی و ۳۰ فرآیند آموزشی برای دانشجویان در بستر مجازی ایجاد و اصلاح شد.

حقوق بین الملل گامی برای توسعه شهری

در سلسله بحث های پیش رو تصمیم داریم نهاد هایی که در عرصه حقوق بین المللی می توانند به کمک توسعه ملی، محلی و بومی بیاییند معرفی کنیم. اولین نهاد بین المللی که جایگاه موثری در حوزه توسعه ملی و محلی میتواند داشته باشد بانک جهانی است. بانک جهانی یک موسسه مالی بین‌المللی است که به منظور پیگیری پروژه‌های سرمایه‌ای، به دولت‌های کشورهای کم‌درآمد و متوسط وام اعطا می‌کند. این مرکز شامل دو مؤسسه است: بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه و انجمن توسعه بین‌الملل.

هدف اصلی بانک جهانی اعطای وام برای توسعه و گسترش طرح‌های تولیدی آن دسته از کشورهای در حال توسعه است که عضو بانک هستند. این وام‌ها برای مقاصدی مانند اجرای پروژه‌های لوله‌کشی آب آشامیدنی، آموزش و پرورش و همچنین اجرای برنامه‌های کلی عمرانی از جمله واردات کالاهای صنعتی است. تنها اعضای صندوق بین‌المللی پول می‌توانند به عضویت بانک جهانی درآیند. از طرف دیگر نخستین شرط عضویت در مؤسسهٔ بین‌المللی توسعه و مؤسسه مالی بین‌المللی، عضویت در بانک جهانی است.

ایران یکی از اعضای شرکت‌کننده در کنفرانس برتون وودز بوده و در نتیجه از مؤسسان بانک جهانی به‌شمار می‌رود که از سال ۱۳۲۴ رسماً عضو بانک جهانی شد.
مواد موافقت‌نامه بانک جهانی، این بانک را به بی‌طرفی اقتصادی و سیاسی ملزم می‌سازد. به‌نظر می‌رسد در بانک جهانی و شعبه‌های آن، تصمیم‌گیری در خصوص اعطای وام براساس اصول کامل امور بین‌الملل می باشد، نه جهت‌گیری اساسی و اقتصادی دولت‌ها.

طبق ماده (۱۰) ۴ توافق‌نامه بانک جهانی: «بانک و شعبه‌های آن در امور سیاسی هیچ‌یک از اعضا مداخله نمی‌کنند و مشی سیاسی عضو یا تمایلات اعضا در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها دخالت ندارد.» اما بانک جهانی با وجود ملزم شدن به بی‌طرفی سیاسی و اقتصادی در امور سیاسی مداخله می‌نماید. این بانک در خدمت اهداف سیاسی سهام‌داران خویش است. ایالات متحده آمریکا که بزرگترین سهام‌دار این بانک است، از حق رأی خود جهت عدم پرداخت وام به کشورهایی که از نظر سیاسی با آن‌ها در تعارض است و همچنین اعطای وام به طرفداران خود استفاده می‌نماید.

فرضا این مساله در مورد ایران در درخواست اخیر از بانک جهانی برای اعطای وام برای مقابله با شیوع کرونا در ایران که در طول ۵۰ سال برای اولین بار انجام شده بود با مشکلات متعددی رو به رو شد از جمله این که تنش‌های سیاسی- اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های ناجوامردانه آمریکا منجر به عدم پرداخت این وام گردید.

با این حال به نظر می رسد اگر تنش های بین المللی در عرصه روابط خارجی ایران کاهش پیدا کند و دولت ایران بتواند از فرصت پیش آمده در دولت آمریکا برای بازگشت به برجام استفاده مطلوب نماید، زمینه همکاری با نهاد های مالی چون بانک جهانی فراهم می شود و این مساله میتواند در توسعه منطقه و بومی نیز موثر باشد. برای مثال در سال ۱۳۸۶ بانک جهانی به منظور آغاز پروژه های ساماندهی حاشیه نشینی در ایران، پنج شهر سنندج، کرمانشاه، بندرعباس،‌ زاهدان و تبریز را به عنوان مناطق پایلوت این طرح قرار داد و این موقعیت فرصتی مناسب برای ساماندهی حاشیه نشینی در کلانشهر تبریز پدیدآورد.

بدین شرح که تعداد ۲۲ پروژه برای ساماندهی بخش عمده ای از حاشیه شمال شهر تبریز مورد پذیرش کارشناسان بانک جهانی قرار گرفته و بنا بر این شد که حدود هفت درصد اعتبارات اختصاص یافته از سوی بانک جهانی به ایران در کلان شهر تبریز هزینه شود همچنین حدود ۱۰۰ میلیارد ریال به عنوان کمک بلاعوض از سوی بانک جهانی برای ساماندهی اسکان غیر رسمی در تبریز اختصاص یافت. لذا در پروژه های کلان شهری چون حذف حاشیه نشینی به نظر می رسد بتوان منابع مالی مناسبی را از این بانک دریافت نمود.

امیر حسین الهی،کارشناس ارشد حقوق

دستور روحانی به وزارت‌کشور درباره مصوبه شورای نگهبان/مصوبه شورای نگهبان را اجرا نکنید

رییس جمهور:

در ثبت‌نام از داوطلبان، قوانین موجود ملاک عمل باشد.

الزامات وزارت کشور باید در چارچوب قانون و با ابلاغ رییس‌جمهور عملی گردد.

تغییر رژیم حقوقی قابل اعمال بر انتخابات، بدون تغییر قوانین قابل اعمال، متصور نیست.

تعداد تایید صلاحیت شدگان در استان به ۱۷ نفر رسید/پایان بررسی صلاحیت ها در هیئت نظارت استان

شنیده ها حاکی از آن است که تعداد نهایی افرادی که اعتراض به رد صلاحیتشان در هیئت نظارت استان به تایید صلاحیت منجر شده است به ۱۷ نفر رسیده و کار بررسی اعتراضات در این مرحله به پایان رسیده است

پیش از این خبر تایید صلاحیت علی اصغر لطف آبادی از روداب، زهرا کوشکی، فرزانه احمدی، احمد حائری مقدم، موسوی معین، مهدی فوجی، حسین بروغنی، مهدی مقصودی، ذبیح الله آرمین، سید حسین احمدزاده و جواد برادران بنا، سیدحسین پورسجادی و ابوالفضل نصرآبادی از سبزوار منتشر شده بود.

شناسايي متهم برداشت ۵۰ میلیونی اينترنتي غیرمجاز در سبزوار

جانشين فرمانده انتظامي شهرستان سبزوار از شناسايي متهم برداشت غیرمجاز ۵۰ ميليون ريال از حساب بانکی يكي از شهروندان در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ” مهدي هاديان” گفت: در پي شكايت يكي از شهروندان با ارائه شکایت اظهار داشت: در فضاي مجازي جهت خريد کالایی از طريق سايتي آشنا جهت خريد به اكانت تلگرامي هدايت و مبلغ ۵۰ ميليون ريال به كارت اعلامي واريز كه در ادامه گفت و گو فروشنده اكانت تلگرامي خود را حذف و ديگر پاسخگو نبود.

سرهنگ هاديان گفت: کارشناسان پليس فتا سبزوار با يك سري اقدامات فني و سايبري توانستند حساب فرد كلاهبردار كه مبلغ مذكور به آن واريز شده بود را شناسايي و با دستور مقام قضايي اين حساب را مسدود و مبلغ ۵۰ ميليون ريال وجه سرقت شده را به حساب شاكي مسترد کنند.

جانشين فرمانده انتظامي شهرستان سبزوار اظهار داشت: متهم شناسايي و با هماهنگي مقام قضايي پرونده جهت سير مراحل قانوني بصورت نيابتي به شهرستان محل سكونت متهم ارسال شد.

جانشين فرمانده انتظامي شهرستان سبزوار در خاتمه از شهروندان خواست:
۱. هرگز وارد کانال هاي ناشناس و مشکوک نشوند و اعتماد نکنند و برنامه ها و خريد هاي خود را از سايت هاي معتبر انجام دهند.
۲. هرگز كارت هاي بانكي خود را بصورت اجاره اي و كسب درآمد ماهيانه در اختيار افراد ناشناس قرار ندهند.