• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024

مروری بر اخبار

عنابستانی: مؤسسهٔ آبادانی، در پیشرفت سبزوار بسیار مؤثر بوده و باید الگو قرار گیرد ممنوعیت عرضه و مصرف تخم مرغ فاقد نشانه‌گذاری در مراکز عرضه پاسپورت ایرانی در میان ۱۰ پاسپورت آخر جهان عنابستانی: هرگز در انتصابات دخالت نکرده‌ام، اما مشورت داده‌ام و می‌دهم معادلۀ انتخابات در سبزوار کندی بهسازی محور سبزوار – بردسکن در حوزه سبزوار مروری بر ارقام فساد چای دبش نصب ۳۷ پنل خورشیدی برای مددجویان کمیته امداد بردسکن گامی فراتر از انتقاد بردارید! تلاش برای عدم ادغام دانشگاههای پیام نور جوین و جغتای هشدار وزش باد و بارش باران برای ۴ شهرستان غرب خراسان اضافه وزن ۳۱ درصد دانش آموزان غرب خراسان ورود فاضلاب شهرک صنعتی کاشمر به سفره آب زیرزمینی اجرای روزانه حدود ۱۰۰۰ مترمربع آسفالت درسطح شهر سبزوار اجرای سه نمایش آیینی غرب خراسان در همایش ملی سربداران نگاهی به ویژگی های امرای سربداری مخالفت عنابستانی با ایجاد استان جدید در تهران پرمصرف بودن ۷۰ درصد مشترکان آب روستایی سبزوار انتشار کتاب خاطرات اولین امام جمعه سبزوار/ روایت عبدوس از تکوین انقلاب اسلامی در سبزوار نگاهی به برخی شهرهای مدعی استان شدن

سبزوار، گرانیگاه ارتباطی غرب خراسان با جاده‌هایی ناایمن

  • کد خبر : 3459
  • 07 شهریور 1402 - 15:33

🔺سبزوار، گرانیگاه ارتباطی غرب خراسان با جاده‌هایی ناایمن

🔹سبزوار علیرغم قرار گرفتن در شاهراه غرب به شرق و نیز مسیر جنوب به شمال کشور، از نظر راه‌های ارتباطی وضعیتی ناایمن و غیراستاندارد دارد؛ چنانکه این منطقه سهم بالایی از تصادفات مرگبار جاده‌ای استان را، به خود اختصاص داده است.

🔹مرگ ناشی از تصادفات جاده‌ای، به عنوان یکی از ۱۰ علت اصلی مرگ و میر در جهان شناخته شده است و آمارهای رسمی بیانگر آن است که روزانه حدود ۵۰ نفر در تصادفات رانندگی کشور، جان خود را از دست می‌دهند.

🔹سبزوار در مسیر شاهراه اصلی غرب به شرق کشور و در مسیر ورود ۲۳ استان کشور به مشهدالرضا قرار دارد که سالانه بیش از ۲۵ میلیون زائر و مسافر برای زیارت حرم امام رضا(ع)، از مسیرهای ارتباطی سبزوار گذر می کنند.

🔹علاوه بر آن، مسیر ارتباطی ۵ استان جنوبی و شمال شرق کشور، از حوزه جغرافیایی سبزوار می‌گذرد و برخی راههای ارتباطی سبزوار علاوه بر رفت و آمد خودروهای عبوری، مسیری ترانزیتی برای آمد و شد تریلرها و کامیون ها بین بنادر جنوبی کشور و کشورهای آسیای میانه، محسوب می شوند.

🔹یکی از مهم‌ترین علل وقوع تصادفات در جاده های سبزوار، در کنار عوامل انسانی و خودرو، وضعیت نامناسب جاده هاست که عرض کم و آسفالت نامناسب آن، زمینه ساز بروز حوادث ترافیکی فراوانی شده و بدین لحاظ، این منطقه در شمار نقاط حادثه‌خیز شرق کشور، مطرح شده است.

🔹بنا به اعلام رسمی اورژانس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، در سالهای اخیر سالانه بیش از ۵ هزار ماموریت این مرکز، با حوادث ترافیکی و جاده ای در غرب خراسان، مرتبط بوده است./ ایرنا

🔺وضعیت نابسامان جاده‌ای و تبعات اجتماعی سوانح رانندگی در سبزوار

👤 مهدی نظری، کارشناس مسائل اجتماعی:

🔹سبزوار در مسیر ارتباطی شهرستان های شاهرود، داورزن، نیشابور، بردسکن، اسفراین، جوین، جغتای، خوشاب و ششتمد قرار دارد که عمده این جاده ها، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

🔹راه‌های سبزوار وضعیت مطلوبی ندارند که برای نمونه، جان باختن ۱۴ شهروند در یک حادثه در جاده سبزوار – جوین – اسفراین و حوادث پرشمار دیگر به ویژه در جاده سبزوار – بردسکن با آمار بالای تلفات و مصدومان، بیانگر این موضوع است.

🔹سبزوار همچنین به عنوان معبر زائران رضوی، شناخته می شود که یکی از عوامل خدمت شایسته و بایسته به زائران، بهبود راههای ارتباطی است تا تهدیدی متوجه جان و مال آنان نشود و انتظار می رود از محل بودجه زیارت که برای ارتقای زیرساخت هاست، به بهبود وضعیت راههای این منطقه نیز توجه شود.

🔹حوادث جاده ای علاوه بر اینکه افرادی را به کام مرگ می کشاند، مجروحان حادثه را نیز به لحاظ جسمانی، روانی و اقتصادی، دچار مشکلات زیادی می کند.

🔹اکنون که توسعه زیرساخت راههای ارتباطی در بازه زمانی کوتاه امکان‌پذیر نیست، در کنار اِعمال قوانین سختگیرانه پلیس راهنمایی و رانندگی، باید تمامی نهادهای مرتبط و رسانه ها برای ترویج فرهنگ صحیح رانندگی، همت نمایند تا زمینه کاهش حوادث رانندگی، فراهم شود./ ایرنا

🔺۵ هزار ماموریت سالانه اورژانس سبزوار برای حوادث جاده‌ای

👤 عباس کافی، رئیس مرکز اورژانس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

🔹زیرساخت های حوزه راه در غرب خراسان ضعیف است و در کنار آن خواب آلودگی و خستگی، سرعت بالا و سبقت های غیرمجاز، از عوامل اصلی حوادث ترافیکی در مسیرهای ارتباطی این منطقه است که باعث وارد آمدن خسارت مالی و جانی بسیاری به هموطنان می شود.

🔹حوادث ترافیکی در راههای منتهی به سبزوار، بیشترین حجم ماموریت های ترافیکی این مرکز را در برمی گیرد و در سال های اخیر، به طور میانگین سالانه بیش از ۵ هزار ماموریت اورژانسی در این منطقه، به منظور امدادرسانی در تصادفات جاده ای بوده است.

🔹در حوادث ترافیکی ۲ ماه نخست امسال، بیش از ۱ هزار و ۸۰۰ مصدوم حوادث ترافیکی توسط کارشناسان فوریت های پزشکی اورژانس سبزوار، درمان گردیده اند و یا به بیمارستانهای غرب خراسان، منتقل شده اند.

🔹در این ماموریت ها، ۱۲ نفر در سر صحنه تصادف و قبل از رسیدن پرسنل اورژانس، جان خود را از دست داده اند که این میزان تلفات جاده ای منطقه برای ۲ ماه، آمار بالایی است./ ایرنا

🔺جاده پرحادثه کویری سبزوار – داورزن – شاهرود، سردمدار واژگونی خودرو در جاده های کشور

👤 عباس کافی، رئیس مرکز اورژانس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

🔹یکی از محورهای پررفت و آمد کویری کشور و سردمدار واژگونی خودروها را، باید مسیر طولانی و عمدتاً بی فراز و فرود و یکنواخت بزرگراه سبزوار – داورزن – شاهرود دانست.

🔹رانندگان در جاده های کویری، با توجه به طولانی بودن مسیر و نداشتن جاذبه های بصری و همچنین نبود استراحتگاههای مناسب بین راهی، دچار خستگی و خواب آلودگی ناشی از یکنواختی مسیر می شوند.

🔹این امر می‌تواند در نهایت، به بروز حوادث دلخراش منجر شود. بیش از نیمی از حوادث جاده ای غرب خراسان، در مسیر کویری سبزوار – داورزن – شاهرود رخ می دهد که واژگونی خودرو، علت اصلی این حوادث جاده ای است.

🔹توسعه زیرساخت های خدماتی و رفاهی در طول بزرگراه سبزوار – داورزن – شاهرود که زمینه ساز توقف و استراحت رانندگان شود، در کاهش حوادث این مسیر نقش مهمی دارد./ ایرنا

🔺جاده های دو طرفه سبزوار، با ترافیک بالا و خطرآفرین

👤 قاسم نوری، فرمانده پلیس راه سبزوار:

🔹جاده های دوطرفه سبزوار همچون مسیر سبزوار – ششتمد – بردسکن، سبزوار – خوشاب – قوچان که در مسیر ترانزیتی قرار دارند و جاده سبزوار – جوین – اسفراین نیز در مسیر کارخانه فولاد، دارای عرض کمی هستند که جوابگوی بار ترافیک خودروهای سنگین عبوری نیست.

🔹جاده های دوطرفه سبزوار، نیازمند توجه بیشتری در زمینه اصلاح شیب شیروانی است تا خسارت و صدمات وارده هنگام بروز حوادث، کمتر شود و نیز اصلاح هندسی، تعریض و روکش آسفالت آنها، باید مورد توجه بیشتر راهداری قرار گیرد.

🔹در کنار نابسامانی وضعیت جاده ها، بیشترین سهم بروز حوادث در مسیر جاده های دوطرفه سبزوار، خطای انسانی شامل سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ است./ ایرنا

🔺سبزوار، گرانیگاه ترافیک غرب خراسان و نیازمند نگاه ملی

👤 قاسم نوری، فرمانده پلیس راه سبزوار:

🔹با توجه به قرار گرفتن محور شاهرود – سبزوار – نیشابور در شاهراه اصلی غرب به شرق کشور و منتهی به مشهدالرضا، ایمنی بیشتر این محور باید مورد توجه قرار گیرد.

🔹عمده حوادث جاده سبزوار – داورزن – شاهرود، بر اثر واژگونی خودروها و به سبب خستگی و خواب آلودگی رانندگان، روی می دهد.

🔹کمبود مجتمع های رفاهی، تفریحی در این مسیر طولانی، رانندگان را با وجود خستگی، مجاب به توقف در این مسیر نمی کند.

🔹سبزوار، به سبب موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در چهارراه آمد و شدهای جاده ای، نقطه کانونی و گرانیگاه تردد خودروها در محدوده غرب خراسان است.

🔹این شرایط می طلبد که نگاهی ملی به وضعیت جاده های سبزوار شده و تنها به اعتبارات استانی و شهرستانی، اکتفا نشود./ ایرنا

🔺اجرای ۱۰ طرح راهداری در محورهای غرب خراسان

👤 حسن عابدی پور، رئیس اداره راهداری سبزوار:

🔹راههای غرب خراسان بر اثر حجم بالای رفت و آمدها، نیازمند ارتقای بیشتر است و افزایش ایمنی، انجام عملیات روکش آسفالت و تعریض برخی مسیرها، ضروری است.

🔹عملیات اجرایی ۱۰ طرح عمرانی در راستای توسعه، بازسازی و بهسازی محورهای غرب خراسان، آغاز و یا فرآیند مناقصه و تعیین پیمانکار آن، مشخص شده است.

🔹بخشی از عملیات اجرای آسفالت اسلاری سیل و میکروسرفیسینگ در مسیر شریانی شاهرود – سبزوار – نیشابور و اجرای روکش آسفالت بخشی از محور رفت و برگشت این مسیرها، آغاز شده است.

🔹بهسازی رویه شامل لکه گیری، روکش و نیز “اسلاری سیل” مسیر سبزوار – قوچان در حوزه سبزوار و نیشابور و روکش حفاظتی محور سبزوار – نیشابور در مجموع به طول ۹ کیلومتر، انجام شد.

🔹اجرای لکه گیری و روکش آسفالت محور سبزوار – ششتمد – بردسکن، جزو مصوبات سفر استانی دولت بود که در طول بیش از ۶ کیلومتر، اجرا شد.

🔹بهسازی و روکش مسیر سبزوار – خوشاب و لکه گیری، درزگیری، روکش آسفالت کمربندی جنوبی سبزوار و روشنایی بخشی از محور سبزوار – شاهرود، در دست اجراست./ ایرنا

🔺پایان

لینک کوتاه : https://asrsabzevar.ir/?p=3459

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.